Kosowo w 4 dni. Dziesiątki zabytków w krótkim czasie

Kosowo
Wikimedia/Hipi Zhdripi-commonswiki/CC 1.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Kosowo
  • 4 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Mauzoleum sułtana, meczety, średniowieczny zamek, imponujące wodospady Mirusha... Zapraszamy na bardzo intensywne zwiedzanie Kosowa!

Prisztina

Naszą czterodniową podróż po Kosowie rozpoczynamy w stolicy kraju, Prisztinie. Szczególnie warto tu polecić Muzeum Etnograficzne, dom Emin Gjiku, meczet Imperial, zbudowany w 1461 roku przez tureckiego sułtana Mehmeta II (znanego jako Zdobywca), Imperial Bath zbudowane w 1461 roku oraz wzniesione pomiędzy VI a IX wiekiem Jashar Pasha Mosque.

Kontynuujemy zwiedzanie przechodząc do wieży zegarowej (Sahat kulla) wybudowanej w 1764 roku, w której wisi sprowadzony z Rumunii dzwon, w kierunku Muzeum Kosowa prezentującego dziedzictwo kulturowe kraju od czasów średniowiecza. Warto zobaczyć również Galerię Sztuki Kosowa oraz albański kościół katolicki, budynek parlamentu, posąg Matki Teresy, Narodową Galerię Sztuki oraz pomnik Zahira Pajaziti, dowódcy KLA (Kosovo Liberation Army) w czasach wojny w Kosowie.

Przedmieścia Prisztiny

Opuszczamy centrum i kierujemy się na obrzeża miasta. Zaczynamy zwiedzanie od mauzoleum sułtana Murata, które zostało zbudowane przez sułtana Pajaziti i zlokalizowane w miejscu, gdzie Murat został zabity podczas bitwy o Kosowo w 1389 roku. Udamy się następnie do klasztoru Granica, pochodzącego z IV wieku naszej ery. Stamtąd przejdziemy do starożytnych rzymskich ruin Ulepiana, które pochodzą z II wieku. Ponoć było to swego czasu jedno z najpiękniejszych miast Dardanii. Znaleziono tutaj wiele cennych przedmiotów – monety, naczynia ceramiczne, broń, biżuterię – które są obecnie eksponatami w Muzeum Kosowa.

Później odwiedzimy zamek Artana, jaskinie Marble, zawierające wspaniałe stalaktyty i stalagmity oraz ośrodek narciarski Brezovica zlokalizowany w Parku Narodowym Sharri. Dzień skończymy w mieście Prizren.

Prizren - Djakowica

Rozpoczynamy wędrówkę od kamiennego mostu zbudowanego w 1534 roku przez Ali Baga. Dalej przechodzimy do meczetu Sinan Pasha oraz muzeum Albańskiej Ligii. Następnie oglądamy ruiny z czasów rzymskich, zamek w Prizren, świątynię prawosławną Matki Kościoła Świętego Ljevish i Klasztor św. Archanioła zbudowany w pobliżu miasta między 1343 i 1352 rokiem.

Spędzimy też trochę czasu w starym centrum handlowym, które oferuje słynne rękodzieła wykonane ze srebra. Z Prizren udamy się następnie do miasta Djakowica, gdzie zobaczymy Most Krawiecki posiadający jedenaście łuków, który został ponoć zbudowany 300 lat temu przez krawców z Djakowicy i Prizren jako strategiczny punkt na szlaku handlowym znanym jako Via Egnatia (mowa o drodze, zbudowanej jeszcze przez Rzymian).

Wodospady Mirusha - Peja

Zobaczymy dziś wodospady na rzece Mirusha i ruszymy dalej, w kierunku Peja, zatrzymując się przy dwóch prawosławnych klasztorach, w których murach wiszą wybitne dzieła malarstwa, stworzone pomiędzy XIII a XVII wiekiem. Po drodze zobaczymy również tradycyjne, kamienne domy, pochodzące z ostatnich dekad Imperium Osmańskiego. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij