Srihotto w 3 dni. Wycieczka do krainy herbaty

Bangladesz
Wikipedia/Xahidur Reza/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Bangladesz
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Srihotto to niewielkie miasteczko w Bangladeszu, które słynie z produkcji herbaty. Tutejsze plantacje tej rośliny nie są jednak jedyną atrakcją, czekającą na turystów. W czasie trzydniowego pobytu w tym miejscu odwiedzisz również między innymi kamieniołomy Jaflong oraz wioskę plemienia Khasi.

Przybycie do Srihotto

Po zameldowaniu się w hotelu od razu wyrusz na zwiedzanie miasta. Zobacz koniecznie charakterystyczna wieżę zegarową Ali Amjad oraz znajdujący się nieopodal most Kean. Pierwszy z wymienionych obiektów często nazywany jest „Big Benem z Shriotto”. Został wybudowany pod koniec XIX wieku i ma niemal 7,5 metra wysokości. Z kolei most Kean to żeliwna przeprawa nad rzeką Surma, określana przez tutejszych mieszkańców mianem „bramy do miasta”. Warto zobaczyć go wieczorem, ze względu na zainstalowaną na nim instalację oświetleniową.

Oprócz tego zobacz dziś przepiękne muzułmańskie sanktuarium Shah Jalal oraz świątynie buddyjskie.

Kamieniołomy Jaflong i plantacje herbaty

Drugiego dnia pobytu w Srihotto udaj się na obrzeża miasta, by zobaczyć tutejsze plantacje herbaty. Zobacz, w jakich warunkach dojrzewają liście, z których następnie powstaje jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. 

Po krótkiej wędrówce skieruj się do pobliskiego kamieniołomu Jaflong. Wyrusz na krótki rejs po znajdującej się w nim rzece Piyain i podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki. Możesz przy okazji odwiedzić mieszczący się niedaleko pałac królewski Khasia Rajbari. Warto również odwiedzić wioskę zamieszkiwaną przez przedstawicieli plemienia Khasi. Zwróć uwagę na charakterystyczne stroje lokalnej społeczności. Wieczorem wróć do Srihotto.

Powrót do domu

Zanim opuścisz Srihotto, koniecznie zajrzyj do jednej z lokalnych restauracji. Czego warto spróbować? Przede wszystkim rybnego curry, wszelkiego rodzaju owoców morza oraz deserów (godne polecenia są na przykład rasgulla, czyli serowe kulki, podawane w syropie). Nie zapomnij również o największym specjale regionu – herbacie!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij