Wyspa Wielkanocna w 4 dni. Śladem przedziwnych posągów

Wyspa Wielkanocna
Wikimedia/Rivi/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Wyspa Wielkanocna
  • 4 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczysz tajemnicze, kilkumetrowe posągi, zanurkujesz na głębokość nawet 50 metrów oraz przejdziesz się po jedynym mieście na całej wyspie.

Wyspa Wielkanocna

Wyprawę po Wyspie Wielkanocnej rozpoczynamy od Hanga Roa - jedynego miasta na wyspie. Mieszka tutaj zaledwie 3300 mieszkańców. Jest tu w zasadzie tylko jedna główna droga z hotelami, restauracjami oraz sklepami oraz skromny stadion i przystanie rybackie. Miejsce jest ciche i spokojne. Nic dziwnego, skoro mieści się w najbardziej odizolowanym miejsc na świecie. Do Chile z Wyspy Wielkanocnej mamy 3600 km, a do najbliższej wyspy Pitcairn - 2 tys. km.

Posągi Moai

Dziś obejrzymy największą atrakcję turystyczną Wyspy Wielkanocnej, a mianowicie posągi Moai. Na wyspie jest ich 887, mają od 6 do 21 metrów wysokości - najcięższy waży około 270 ton. Ciekawscy powinni odwiedzić kamieniołom, w którym powstawały. Większość z nich została wykuta w tufie wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Rano Raraku, za pomocą narzędzi z bazaltu.

Jaskinie

Niewątpliwą atrakcją Wyspy Wielkanocnej są nie tylko słynne posągi, ale również jaskinie, tworzący podziemny labirynt. Tysiące lat temu były one zamieszkałe przez nielicznych mieszkańców wyspy.

Poza nimi warto dziś również zobaczyć piaszczystą plażę Caleta Anakena, która jest ozdobiona samotnymi Moai. Można tutaj nurkować, nawet na głębokość 50 metrów. Trzeba jednak wcześniej skorzystać z pomocy lokalnego biura turystycznego, które wskaże nam najlepsze miejsca.

Świątynia Akahanga

Ostatniego dnia podróży zmierzamy do jaskiń Ana Kai Tangata, gdzie znajdują się wyryte w ścianie obrazy ptaków, czczonych niegdyś przez zamieszkujących tereny wyspy wojowników. Odwiedzamy też stanowisko archeologiczne Ahu Akivi w samym centrum Wyspy Wielkanocnej. Warto zobaczyć również ruiny świątyni Akahanga, gdzie znajduje się między innymi fragment posągu, który, wedle wierzeń spadł po prostu na ziemię (do dziś bowiem nie wiadomo, w jaki sposób znalazł się w ruinach).

W regionie Tongariki natomiast zobaczymy wiele dużych posągów, obalonych podczas trzęsienia ziemi w 1960 roku.

Wieczorem tego samego dnia wracamy do domu, albo wybieramy się w dalszą wyprawę, do innych krajów. Z Wyspy Wielkanocnej warto bowiem udać się do Chile lub Limy w Peru, albo nawet na Tahiti - bezpośredni transport umożliwi nam lokalne lotnisko.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij