To miejsce łączy Juliusza Verne'a, królową Wiktorię, Felixa Mendelssohna i… Pink Floyd! Kiedyś uważane było za część potężnej budowli, wzniesionej przez olbrzymów, dziś widzi się w nim inspirację do powstania jednego z największych dzieł muzycznych.

Mowa o Grocie Fingala (Fingal's Cave) – potężnej jaskini w Szkocji – wysokiej na ponad 20 metrów i głębokiej na blisko 80. Jednak to nie imponujące wymiary spowodowały, że od wieków przybywają do niej najwybitniejsi ludzie na świecie, tylko wyjątkowa budowa ścian, które ułożone są z kawałków skał bazaltowych – idealnie sześciokątnych, wysokich, przypominających niektórym piszczałki organów. 

Naukowcy mówią, że nietypowa struktura skał powstała podczas gwałtownego chłodzenia się lawy, z której są zbudowane. Jednak przodkowie Szkotów mieli swoją opinię na ten temat. Przekonywali, że grota ta jest niczym innym, jak pozostałością po potężnym moście, który wzniósł swego czasu olbrzym Fionn mac Cumhaill, aby dostać się do swego wielkiego rywala – innego giganta, Benandonnera. Druga część mostu miała się znajdować w Irlandii Północnej, dokładnie tam, gdzie dziś piętrzą się podobne głazy, zwane Groblą Olbrzyma. Brzmi jak bajka? Oczywiście, jednak naukowcom udało się udowodnić, że oba wspomniane miejsca powstały w istocie w tym samym czasie i są zbudowane z takiej samej lawy. 

Flickr/John W. Schulze/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Inspiracja artystów

Za czasów Celtów to miejsce zwano Uamh-Binn, czyli Jaskinią Muzyki. I coś w tym musiało być, bowiem do dziś podróżnicy przyznają, że wiatr wiejący od morza odbija się po jej skałach, wydając nietypowe dźwięki. Nic dziwnego więc, że miejsce to zainspirowało wielu muzyków. O Grocie Fingala piosenkę napisał chociażby zespół Pink Floyd – przekonuje atlasobscura.com. Miał to być jednak jeden z pierwszych hitów zespołu i dziś mało kto o nim pamięta, tym bardziej, że nie znalazł się na żadnej płycie. 

Najgłośniej jednak o uwerturze Hebrydy, zwanej również właśnie Fingal's Cave, którą w XIX wieku stworzył Felix Mendelssohn, podczas podróży po Wyspach. “Abyś zrozumiała, jak bardzo to miejsce mnie poruszyło, przesyłam Ci fragment, który tutaj właśnie wpadł mi do głowy” – napisał krótko na pocztówce do siostry, zaraz pod fragmentem kompozycji. 

Ponieważ jest ona uznawana za jeden z najwybitniejszych dzieł muzycznych, do dziś naukowcy i artyści starają się ustalić, jak dokładnie szkocka jaskinia mogła zainspirować muzyka. Oto na przykład pisarz Iain Thornber przekonuje, że jest w stanie ustalić dokładny dzień, w którym Mendelssohn stworzył uwerturę, ponieważ wie dokładnie, kiedy… Grota Fingala wygląda najpiękniej. Jest to z całą pewnością 16 grudnia, bowiem tylko wtedy „miejsce to jest całkowicie oświetlone przez słońce” – zapewnia, cytowany przez bbc.com. 

Nie wiadomo dokładnie, czy właśnie wtedy byli tu również inni wielcy podróżnicy, nie ma jednak wątpliwości, że zaglądali tutaj chociażby: Juliusz Verne, artysta Matthew Barney, a nawet królowa Wiktoria. 

Flickr/dun_deagh/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr