Rumunia przyciąga turystów zagadkową Transylwanią i zamkiem Drakuli, „Wesołym Cmentarzem” i trasami w Karpatach. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas przemieszczania się po kraju i jakie ubezpieczenia warto wykupić. 

1.    Wizy

Turyści z Polski mogą wjechać do Rumunii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 90 dni „liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu”. Istnieje szereg szczegółowych zasad dotyczących podróżujących w innym celu niż turystyczny, większość można przeczytać na stronie polskiego MSZ. 

W Rumunii należy się zameldować, jeśli w jednej miejscowości przebywa się dłużej niż przez 15 dni. Wówczas trzeba udać się na policję, do siedziby „Policji Granicznej lub do Głównego Inspektoratu ds. Imigracji” – radzi polski resort spraw zagranicznych. Gdy nocujemy w hotelach lub pensjonatach, naszym meldunkiem zajmuje się tamtejsza obsługa. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Nie ma obowiązku szczepień. Turystów przestrzega się jednak przed możliwością zachorowania na zapalenie opon mózgowych lub na cholerę. Warto przed wyjazdem do Rumunii wyrobić sobie kartę EKUZ, dzięki której będzie można skorzystać na miejscu z bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej (oczywiście jest to obwarowane wieloma szczegółowymi przepisami, a którymi warto się zapoznać chociażby na portalu Narodowego Funduszu Zdrowia). 

MSZ radzi, by poza tym zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie, dzięki czemu będzie można np. bezpłatnie leczyć się w prywatnych placówkach lub skorzystać z transportu medycznego. Konieczne jest z kolei wykupienie ubezpieczenia OC.

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści mogą tutaj paść przede wszystkim ofiarą kradzieży kieszonkowych, również dokonywanych przez dzieci. „Istotnym utrudnieniem w przypadku kontaktu z policją są kłopoty ze znalezieniem miejscowych tłumaczy języka polskiego, niezbędnych do przeprowadzenia czynności dochodzeniowych” – przestrzega MSZ.

4.    Przemieszczanie się

Stan dróg jest dość dobry, trzeba jednak uważać podróżując po zmroku, ulicami jeżdżą bowiem nieoświetlone pojazdy, furmanki i rowerzyści, niekiedy przemieszczają się zwierzęta. 

Policja za niektóre wykroczenia może zatrzymać prawo jazdy. O procedurze jego odzyskiwania można przeczytać na stronie polskiej ambasady, znajdującej się w Rumunii.

Kierowcy są zmuszeni do uiszczenia szeregu opłat, na przykład za poruszanie się autostradami i drogami krajowymi. Informacje o cenach można znaleźć na stronie polskiego MSZ.  

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada znajduje się w Bukareszcie.

Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 

Z kolei w Câmpia Turzii mieści się polski Konsulat Honorowy.

Rumunia, Câmpia Turzii, str. Noua nr 1 bl. T2 sc. B ap. 23, 405100 Câmpia Turzii, jud. Cluj
Tel.: +407 24286003 
Tel. dyżurny: +407 24286003 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.