Gujana przyciąga turystów wilgotnymi lasami tropikalnymi, sawannami i szerokimi wybrzeżami. Przed wyjazdem musisz jednak sprawdzić, gdzie zdobędziesz wizę do tego kraju, jakich przedmiotów nie możesz wwozić oraz jak zabezpieczyć się przed wirusem Zika. 

1.    Wizy

Przy wjeździe do Gujany turyści z Polski muszą okazać paszport ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, bilet powrotny, sumę pieniędzy umożliwiającą utrzymanie się w tym kraju oraz wizę. Można ją wyrobić w placówkach dyplomatycznych znajdujących się w Londynie, Brukseli lub Caracas, jednakże jeśli jest to niemożliwe, „można wysłać wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany o wydanie wizy przy wjeździe” – czytamy na stronie polskiego MSZ. 

Wniosek o wizę (w dwóch kopiach, po dołączeniu dwóch zdjęć paszportowych) należy złożyć przynajmniej 6 tygodni przed wyjazdem. Niestety, posiadanie tego dokumentu nie gwarantuje wjazdu do Gujany. „Ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej” – przestrzega ministerstwo. 

2.    Przekraczanie granicy

Do Gujany nie można wwozić szeregu przedmiotów, między innymi: pornografii, żyletek, żywności (np. surowego mięsa) oraz broni.
„Nie ma ograniczeń w przywozie pieniędzy, natomiast wywieźć z Gujany można do 10 tys. dolarów” – informuje MSZ. 

Flickr/David Stanley/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Turyści wjeżdżający do Gujany z niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej są zobowiązani do zaszczepienia się przeciwko żółtej febrze. Polski MSZ zaleca jednak tę formę ochrony również obywatelom naszego kraju, radząc ponadto, by w podobny sposób zabezpieczyć się przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz żółtaczce. 

Ponieważ w 2015 i 2016 roku pojawiło się kilka przypadków zarażenia wirusem Zika, resort spraw zagranicznych radzi, by przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. 

W Gujanie honorowane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe, przy czym zdarza się, że mimo ich posiadania można się spotkać z lekarzami, którzy będą żądać zapłaty za swoje usługi. 

4.    Niebezpieczeństwa

Gujana ma poważny problem z przestępczością. Często dochodzi tutaj do kradzieży, morderstw oraz napadów z bronią w ręku. Liczba zabójstw per capita jest tutaj trzy razy wyższa niż w Stanach Zjednoczonych – zauważa Osac.gov. Dlatego też turystom radzi się, by nie organizowali wycieczek po zmroku, a za dnia nie trzymali na widoku cennych przedmiotów.

Polski MSZ zwraca również uwagę, że „homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności”.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Gujanie nie ma polskiej Ambasady. Ma tam jednak siedzibę Konsul Honorowy.
253 South Road, Bourda, Georgetown
tel.: (592) 227 19 54


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.