Mikronezja to raj dla nurków. Niewielkie państwo na Oceanie Spokojnym, obejmujące kilkaset wysp, przyciąga podróżników zachwycającymi rafami oraz potężnym „podwodnym grobowcem”, czyli miejscem, gdzie można zobaczyć zatopioną flotę japońską. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie ubezpieczenie dobrze wykupić oraz przed jakimi chorobami się zabezpieczyć.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski mogą przekroczyć granicę wyłącznie na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności wyrabiania wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 90 dni. Bowiem „obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Sfederowanymi Stanami Mikronezji dotyczącej zniesienia wiz krótkoterminowych z 20 czerwca 2016 r.” – zauważa polski resort spraw zagranicznych. 

Przed wyjazdem warto sprawdzić zasady dotyczące przewozu różnych towarów, bowiem na przykład leki można wwieźć do Mikronezji jedynie w oryginalnych opakowaniach, na dodatek konieczne jest posiadanie recepty. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Mikronezji koniecznie należy się zaszczepić przed cholerą i tyfusem – jest to wymagane. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę, że w kraju występuje ryzyko zachorowania na dengę, a nawet zakażenia się wirusem Zika. Dlatego też przed wyjazdem należy zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

„Zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terytorium Mikronezji, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego” – radzi MSZ. Tym bardziej, że opieka medyczna w tym kraju jest dość słabo rozwinięta i niejednokrotnie niezbędne okazuje się przetransportowanie chorego do Australii albo na Hawaje lub Guam. 

Flickr/Matt Kieffer/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Wyspy nie są uznawane za szczególnie niebezpieczne, tym niemniej napady się zdarzają, najczęściej na Weno. 

Ponadto turystom radzi się, aby ubierali się skromnie oraz unikali narkotyków. Warto również sprawdzać komunikaty meteorologiczne, bowiem często występują w tym rejonie gwałtowne burze, tsunami oraz trzęsienia ziemi. 

4.    Przemieszczanie się

Można wynająć samochód, jednak trzeba mieć na uwadze, że drogi nie są zbyt dobrej jakości. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na wyspach Mikronezji nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, kraj ten znajduje się pod opieką ambasady, mieszczącej się w Australii. 

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6272 1000 
Tel. dyżurny: +61 411 540 466 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu, z uwagi na możliwość wystąpienia zmian w przepisach.