Orientalny Oman przyciąga turystów pięknymi plażami położonymi nad Morzem Arabskim, twierdzami z czasów sułtanatu i bazarami, na których można kupić ceramikę lub srebrną biżuterię. Zobacz, jakie formalności musisz załatwić przed wyjazdem i jakich zasad przestrzegać, by nie zapłacić grzywny. 

1.    Wizy

Turyści mogą wyrobić wizę do Omanu w Ambasadzie tego kraju, znajdującej się w na przykład w Berlinie, albo na przejściu granicznym. Muszą tylko wypełnić i opłacić wniosek wizowy. „Niektóre linie lotnicze mogą jednak odmówić zabrania na pokład samolotu podróżnego bez dokumentu potwierdzającego możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Maskacie (potrzebne pismo lub faks z Ambasady Omanu w Berlinie albo wydruk informacji dotyczącej zasad udzielania wiz ze strony internetowej: www.omanet.om” – czytamy na stronie polskiego MSZ. 

Istnieją  dwa rodzaje wiz – jednokrotne, które obowiązują przez miesiąc od daty wyjazdu do Omanu oraz wielokrotne, dzięki którym można odwiedzić ten kraj kilka razy podczas roku, przy czym pobyt nie może trwać dłużej niż trzy tygodnie. Co więcej, „między ostatnim wyjazdem a kolejnym wjazdem muszą upłynąć co najmniej 3 tygodnie” – informuje ministerstwo. 

Wyjeżdżając do Omanu trzeba się ponadto upewnić, że paszport będzie ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty otrzymania wizy. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Można bezpiecznie pić wodę z kranu, a nawet najtańsze lokale gastronomiczne utrzymują wysokie standardy higieny podczas przygotowywania posiłków – przekonuje portal stopovertrips.com. 

Turyści są jedynie ostrzegani przed skutkami wysokich temperatur, przekraczających 40 stopni Celsjusza. Zbyt długie przebywanie na słońcu może się skończyć silnym odwodnieniem, oparzeniami słonecznymi lub udarem cieplnym.

Ponieważ, jak przestrzega MSZ, „niektóre polisy polskich ubezpieczycieli mogą nie być uznawane”, trzeba się liczyć z tym, że za wizytę u lekarza przyjdzie zapłacić (około 40 dolarów, czyli nieco ponad 150 złotych. Badania i zabiegi są dodatkowo płatne). Tym niemniej „w przypadkach poważnych schorzeń, wypadków drogowych lub losowych wydawane są stosowne zaświadczenia, na których podstawie podróżni mogą dochodzić swych roszczeń po powrocie do kraju” – czytamy na stornie ministerstwa.

Flickr/Tristan Schmurr/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Kobiety podróżujące po Omanie muszą nosić w miejscach publicznych ubrania zakrywające ramiona oraz dekolty. Powinny również unikać szortów i zbyt krótkich, przewiewnych sukienek. 

Za dnia, podczas ramadanu, nie powinno się jeść, pić, ani palić papierosów w miejscach publicznych. MSZ zwraca również uwagę, że „homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności”.

4.    Przemieszczanie się

Turyści nie powinni się zbliżać do stref wojskowych, miejsc, w których wydobywa się rudy oraz ropę naftową lub gaz oraz do zakładów energetycznych i przepompowni wody – apeluje MSZ. 

Drogi podmiejskie mogą być niebezpieczne z uwagi na słabe oświetlenie oraz podtopienia, występujące po silniejszych opadach. Polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie międzynarodowego prawa jazdy.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Omanie znajduje się polski Konsulat Honorowy. 

Building 390, Al Romelah Street, Watteyah, Muscat, Oman, P.O.Box 695, Muttrah 114, Oman
Tel.: 00968 24563606


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.