Stany Zjednoczone przyciągają turystów między innymi potężnymi popiersiami prezydentów, wykutymi w skałach Mount Rushmore, nigdy nie zasypiającym Manhattanem i szeregiem nietypowych atrakcji, takich jak opuszczony religijny park rozrywki lub… „most samobójców”. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić m.in., jakich towarów nie wolno wwozić oraz jakie dokumenty są wymagane, gdy chcemy przemierzać ten kraj samochodem. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą posiadać wizę do USA, którą może wydać jedynie konsul tego kraju. Oznacza to, że nie ma możliwości wyrobienia jej na granicy. Co więcej – nawet posiadanie tego dokumentu nie gwarantuje nam, że do Stanów Zjednoczonych wjedziemy. Decyzję ostateczną podejmuje urzędnik podczas kontroli granicznej. 

„Najczęstszym powodem nie udzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Podanie oficerowi imigracyjnemu informacji sprzecznych z deklarowanymi w formularzu wjazdowym spowodować może podobne konsekwencje” – przestrzega polski MSZ. Istnieje szereg innych powodów, dla których wiza może nie być uznana na granicy, można się z nimi zapoznać na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. 

Na granicy trzeba się liczyć z tym, że zostaniemy sfotografowani oraz urzędnicy pobiorą od nas odciski palców. Kto będzie nielegalnie usiłował przekroczyć granicę, będzie deportowany. Niejednokrotnie, z uwagi na niewielkie fundusze, na przetransportowanie do kraju przychodzi czekać w więzieniu. 

Poza wizą na granicy trzeba również okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy. Zdarza się również, że urzędnik prosi o okazanie biletu powrotnego. 

2.    Przekraczanie granicy 

Turyści muszą uzupełnić deklarację celną. Należy w niej zgłosić na przykład wwożone pieniądze, jeśli ich suma przekracza 10 tysięcy dolarów. Kategorycznie nie wolno wwozić do USA między innymi narkotyków, żywności oraz nasion. 

Flickr/DVIDSHUB/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Turyści podróżujący do USA z Polski nie są objęci obowiązkiem szczepień.

Dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne, z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia w tym kraju. Oto bowiem za samą wizytę lekarską trzeba tu zapłacić nawet 100 dolarów (czyli około 400 złotych), a za dobę spędzoną w szpitalu – przynajmniej 500 dolarów (niemal 2 tysiące złotych!). 

Ponieważ w tym roku odnotowano w USA przypadki zachorowania na Zika, należy zastosować środki bezpieczeństwa, zalecane przez GiS, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

4.    Niebezpieczeństwa

Polski MSZ przestrzega rodaków przede wszystkim przed ryzykiem ataków terrorystycznych i napadów z bronią w ręku, do których dochodzi najczęściej na przedmieściach. Szczególnie niebezpieczne ma być Chicago, a ściślej – jego południowe i zachodnie dzielnice. 

Kto wybiera się do USA w okresie od lipca do listopada musi pamiętać, że w tym czasie pojawiają się tutaj huragany. Warto więc śledzić komunikaty meteorologiczne. 

5.    Przemieszczanie się

Po Stanach Zjednoczonych można się właściwie przemieszczać bez ograniczeń, za wyjątkiem terenów prywatnych, na które kategorycznie nie wolno wchodzić bez zgody.

Najpopularniejszym środkiem komunikacji jest samochód. Można go prowadzić posługując się międzynarodowym prawem jazdy (przez cały czas ważności wizy) oraz – jednocześnie – polskim, przetłumaczonym na język angielski. Ubezpieczenie OC jest wymagane. Dobrze również wykupić polisę, która pokryje szkody w razie wypadku spowodowanego przez prowadzącego pojazd. 

Przed wyjechaniem na drogi w USA koniecznie należy zapoznać się z tamtejszymi przepisami drogowymi, ponieważ kary są niezwykle wysokie – najniższe wynoszą 60 dolarów, najwyższe – nawet tysiąc (za wyrzucanie śmieci z auta). Kategorycznie zabronione jest na przykład prowadzenie po pijanemu, a nawet… przewożenie w samochodzie otwartej butelki z alkoholem!

W razie interwencji policji nie wolno opuszczać samochodu bez wyraźnego polecenia. „Wszelkie dyskusje z policją drogową są niewskazane” – ostrzega MSZ. – „Należy odpowiadać na zadane pytanie oraz zachować szczególną uwagę na formę i treść wypowiedzi aby nie zostać oskarżonym o słowną napaść na funkcjonariusza, grożenie mu czy sugerowanie wręczenia mu łapówki”.

Flickr/Emilio Labrador/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w Waszyngtonie. 

Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1 202 499 1700 
Tel. dyżurny: +1 202 368 4102

Poza tym znajduje się tu również kilka polskich Konsulatów Honorowych, których adresy i numery kontaktowe podane są na stornie polskiego resortu spraw zagranicznych. 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu, z uwagi na możliwość wystąpienia zmian w przepisach.