Brunei przyciąga turystów wioskami wybudowanymi na wodzie oraz pałacami zdobionymi szczerym złotem. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić między innymi, za jakie zachowania grożą kary więzienia lub śmierci.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski do Brunei nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 90 dni. Wystarczy, że na granicy przedstawią paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy. Formalnie powinni również posiadać przynajmniej 500 dolarów brunejskich (w przypadku podróży trwającej maksymalnie trzy dni), jednak w praktyce władze celne nie wymagają tego od przybyszy z Europy. Zdarza się, że przewoźnik życzy sobie, by posiadać bilet powrotny do kraju. 

„Opłata lotniskowa wynosi 12 dolarów brunejskich, przy czym przy wylocie do Kuching i Kota Kibnabalu opłata ta wynosi 5 dolarów brunejskich” – donosi polski resort spraw zagranicznych.

2.    Przekraczanie granicy 

Do Brunei nie wolno wwozić produktów spożywczych non-halal, a więc innych, niż przygotowane zgodnie z zasadami uboju rytualnego. Poza tym ograniczony jest wwóz napojów wyskokowych. „Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa” – czytamy na stronie resortu. 

Uwaga! Za przemyt narkotyków grozi nawet kara śmierci. 

Flickr/Bernard Spragg. NZ/public domain | Źródło: Flickr

3.    Wymagane ubezpieczenie

Opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Przed wyjazdem nie trzeba się szczepić, warto jednak wykupić ubezpieczenie. Tym niemniej „honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługi” – donosi polskie MSZ.

4.    Niebezpieczeństwa

Ponieważ Brunei to kraj muzułmański, należy przestrzegać tamtejszych, surowych norm obyczajowych. Nie wolno pić alkoholu w miejscach publicznych ani zakładać ubrań, które odsłaniają zbyt wiele ciała. 

Na baczności powinni się mieć w szczególności homoseksualiści, ponieważ ich związki uważane są za nielegalne, a za współżycie grozi nawet kara wieloletniego więzienia. Warto unikać nawet publicznego okazywania sobie uczuć. 

5.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. 

Wioska na wodzie, fot. Flickr/Bernard Spragg. NZ/public domain | Źródło: Flickr

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Brunei nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się  w Malezji. 

Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780
Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.