Możliwość obserwowania handlarzy wielbłądami, zwiedzania starożytnego miasta Matara oraz pływania przy rafach koralowych – to wszystko przyciąga turystów do Erytrei. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, na co dobrze się zaszczepić i jakie ubezpieczenie wykupić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w Ambasadzie Państwa Erytrea w Berlinie lub w Konsulacie Generalnym Erytrei we Frankfurcie nad Menem – instruuje polski MSZ dodając przy tym, że nie powinno się przebywać w tym afrykańskim kraju po terminie ważności wizy, bowiem grożą za to sankcje karne. 

Przekraczając granicę trzeba będzie również okazać paszport (ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy) i bilet na dalszą podróż (jeśli traktujemy Erytreę jako kraj tranzytowy). Opuszczając ten kraj samolotem będziemy musieli zapłacić na lotnisku około 20 dolarów.

Turyści zamierzający przebywać w Erytrei dłużej niż przez 30 dni muszą się zameldować. 

2.    Przekraczanie granicy 

Wjeżdżając do Erytrei należy zgłosić wwóz sprzętu elektronicznego oraz obcych walut, których suma przekracza 10 tysięcy dolarów. Formularz deklaracji tych ostatnich „przewiduje rejestrację wpisów wszystkich operacji finansowych dokonywanych z deklarowaną sumą. Ponadto transakcje te muszą posiadać autoryzację Banku Erytrei. W przypadku jego naruszenia przewidziane są surowe kary” – przestrzega MSZ. 

Wyjazd z kraju należy głosić u swojego przewoźnika (tego, u którego kupiło się bilet) trzy dni wcześniej. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są wymagane, zaleca się, aby w ten sposób zabezpieczyć się przed żółtaczką typu A i B, tyfusem, tężcem oraz febrą. Ponadto w tym kraju zagrożenie stanowi również malaria. 

Chociaż kupno ubezpieczenia osobowego i komunikacyjnego nie jest obowiązkowe, MSZ radzi turystom, aby jednak wykupili polisę, która pokryje koszty ewentualnego leczenia. 

4.    Niebezpieczeństwa

Z uwagi na napięcia polityczne, turystom odradza się podróżowanie w rejony granic z Etiopią, Dżibuti i Sudanem. Nie powinni oni nawet podczas jednej wyprawy odwiedzać Erytreę i państwa, z którymi jest ona skonfliktowana. 

„Od 1 czerwca 2006 r. obowiązuje nieprzerwanie zakaz podróży cudzoziemców poza stolicę kraju Asmarę bez specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Turystyki Erytrei” – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. 

5.    Przemieszczanie się

W Erytrei można prowadzić samochód na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, jeśli się nie zamierza robić to dłużej niż przez 90 dni. „Jeśli kierujący pojazdem nie jest wymieniony w dowodzie rejestracyjnym, wymagane jest pełnomocnictwo właściciela pojazdu, firmy transportowej lub okazanie podpisanej umowy z firmą leasingową” – dodaje polski MSZ.

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Erytrei nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Egipcie. 

Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek,
Tel.: +20 2 27359583 
Tel.: +20 2 27355416 
Tel.: +20 2 27367456 
Tel. dyżurny: +20 1005485500

W samej Erytrei mieści się jednak polski Konsulat Honorowy.

Erytrea, Asmara, Rorahabab, 1A198, P.O.Box 5631 Asmara
Tel.: 00291-1-110979 
Tel. dyżurny: 00291-7-128162 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.