Laos przyciąga turystów Pałacem Królewskim w Louangphrabang, pozłacanymi posągami Buddy, rozstawionymi po jaskiniach i egzotyczną przyrodą. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno robić, żeby nie narazić się na wysokie grzywny lub areszt. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w placówce dyplomatycznej Laosu (najbliższa znajduje się w Berlinie), albo na granicy, jednak tylko na określonych przejściach, których lista znajduje się na stronie resortu spraw zagranicznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że „na niektórych przejściach wydawanie wiz dla cudzoziemców może być czasowo wstrzymane”.
30-dniową turystyczną wizę można przedłużyć w Urzędzie Migracyjnym, jednak tylko dwukrotnie, za każdym razem po miesiąc. 

Flickr/Vera & Jean-Christophe/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Poza tym na granicy będzie sprawdzany paszport, który musi być ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy. „Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie stemple” – donosi MSZ dodając, że za ich brak grozi nawet areszt. 

Na granicy należy zadeklarować sumę pieniędzy przekraczającą 2,5 tys. dolarów. Czasowo mogą zostać wprowadzone również ograniczenia, dotyczące różnych przedmiotów, których nie wolno wwozić lub wywozić z Laosu. Mowa na przykład o dziełach sztuki. Na chwilę obecną jest na przykład zakazany wywóz starych figurek przedstawiających Buddę. Przed wyjazdem warto jednak zapoznać się z najnowszymi ustaleniami. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, turystom radzi się, aby jednak zabezpieczyli się w ten sposób przed wścieklizną, grypą i zapaleniem wątroby. Poza tym trzeba mieć świadomość, jak zauważa MSZ, że w Laosie można również zachorować między innymi na: malarię, cholerę, dengę, amebozę, zapalenie wątroby typu A, gruźlicę czy grzybicę. 

Dlatego też przed wyjazdem dobrze sprawdzić (na stronie WHO), jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna w tym kraju. Tym bardziej, że opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i skorzystanie z pomocy specjalisty jest właściwie możliwe jedynie w większych miastach. Czasami konieczne jest przewiezienie chorego aż do Tajlandii. 

„Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane” – przestrzega MSZ. – „Przed wyjazdem należy sprawdzić, który z międzynarodowych ubezpieczycieli posiada umowę z lokalnym monopolistą Assurances Generales du Laos (AGL).”

3.    Niebezpieczeństwa

Chcąc uniknąć zagrożenia przestępczością pospolitą, należy przechowywać dokumenty w sejfie i przemieszczać się jedynie z ich kopiami oraz nie podróżować samotnie po zmroku. 

MSZ radzi zachować szczególną ostrożność „w prowincji Xieng Khouang, w prowincji Luang Prabang oraz w pobliżu granicy z Wietnamem” (z uwagi na wciąż leżące poza głównymi trasami niewybuchy) oraz „w pobliżu granicy z Mjanmą, gdzie znajdują się trasy przemytników narkotyków i mogą pojawić się uzbrojone grupy przestępcze”.

Kategorycznie nie wolno przemycać ani posiadać narkotyków, bowiem grozi za to nawet kara śmierci! Poza tym zakazane jest również współżycie z mieszkańcami Laosu (chyba, że został zawarty związek małżeński), rozdawanie lub sprzedawanie materiałów religijnych oraz fotografowanie obiektów wojskowych. 

Od maja do listopada w Laosie zagrożeniem są cyklony. Poza tym trzeba również mieć na uwadze, że stosunkowo często występują tu również powodzie. 

Flickr/The Wandering Angel/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Można podróżować samochodem, na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, jednak nie jest to szczególnie polecane. Stan dróg jest bardzo zły i łatwo o wypadek, tym bardziej, że miejscowi nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. 

Niezwykle popularne jest również wypożyczanie motoru, jednak wiele firm wymaga nie tylko podpisania umowy w języku miejscowym, ale również pozostawienia paszportu. W razie kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia, odzyskanie dokumentów jest trudne. Nierzadko trzeba zapłacić bardzo wysoką rekompensatę. „Odradzamy korzystanie z tego typu usług, a w szczególności pozostawiania oryginału paszportu w depozycie” – ostrzega MSZ.  

Poza tym jednak w Laosie można korzystać z autobusów (w nocnych uważając na kradzieże!) oraz riksz motocyklowych (ustalając cenę przed wyruszeniem). 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Laosie nie ma polskiej ambasady, a jedynie Konsulat Honorowy. 

Laos, Vientiane, Mixai Techno Villa, 74 Inpeng Street Vatchan Village, Chanthabury District, P.O. Box 4148 Vientiane Capital City
Tel.: (00-856) 21-212-823 
Tel.: (00-856) 21-261-668 

W wyjątkowych sytuacjach można jednak korzystać z ambasady mieszczącej się w sąsiedniej Tajlandii. 

Tajlandia, Bangkok, Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan, 10330
Tel. dyżurny: +66 (2) 079 7300 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.