Malezja przyciąga turystów między innymi budynkiem Petronas Twin Towers, znanym z hollywoodzkich produkcji lub możliwością wspinaczki na szczyt Kinabalu. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, za jakie zachowania grozi nawet kara śmierci oraz w jakie rejony kraju nie wjedzie się bez stosownych dokumentów. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Malezji dłużej niż przez 90 dni. Granicę przekroczą po okazaniu paszportu, ważnego jeszcze przez 6 miesięcy oraz pieniędzy potrzebnych na przeżycie w tym kraju (dziennie około 5 dolarów). Zdarza się, że urzędnicy na granicy proszą również o okazanie biletu powrotnego. 

Sumę pieniędzy przekraczającą 10 tysięcy dolarów należy zadeklarować. Powinno się również uzyskać zgodę na jej przewiezienie przez granicę (jest ona wydawana w ciągu jednego dnia – przekonuje polski resort spraw zagranicznych).

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są wymagane. Przed wyjazdem należy zaś zapoznać się z zaleceniami GIS-u, dotyczącymi ochrony przed wirusem Zika, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Ubezpieczenia nie są wymagane, jednak wskazane. Prywatna opieka medyczna w tym kraju jest bowiem płatna (publiczna dużo tańsza, jednak i stojąca na niższym poziomie). „Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży” – czytamy na stornie MSZ.

3.    Niebezpieczeństwa

Istnieje duże ryzyko napadów rabunkowych, również dokonywanych z bronią w ręku, których ofiarami padają najczęściej kobiety. Z tego też powodu panie nie powinny przemieszczać się samotnie oraz „raczej wystrzegać się plażowania w stanach Kelantan i Terengganu” – dodaje resort. 

W styczniu tego roku, z uwagi na ryzyko porwań, MSZ ostrzegał przed podróżowaniem w okolice miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau oraz na wschodnie wybrzeże stanu Sabah (Borneo).

Kategorycznie nie wolno posiadać przy sobie broni lub narkotyków, bowiem grozi za to kara śmierci. Podobną karą obłożone są również akty seksualne między przedstawicielami tej samej płci. 

Zwłaszcza na prowincji należy ubierać się skromnie i unikać publicznego picia alkoholu, z uwagi na tradycje muzułmańskie. „Należy pamiętać, by wskazując coś lub kogoś używać kciuka” – dodaje MSZ.

4.    Przemieszczanie się

Podróżowanie wszystkimi środkami komunikacji publicznej jest bezpieczne. Można również przemieszczać się samochodem, posługując międzynarodowym prawem jazdy (przez rok). 

„W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wypełnienia deklaracji imigracyjnej” – czytamy na stronie MSZ.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada znajduje się w Kuala Lumpur.

Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000
Tel.: +60 3 2161 0780 
Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 

W Malezji znaleźć można również polski Konsulat Honorowy.

Malezja, Kuching, Lot 154-156, 2nd floor, Jalan Sungai Padungan, 93100
Tel.: (00-60-12) 849-29-40 (kom.) 
Tel.: (00-60-82) 41-38-77 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.