Szwecja przyciąga turystów między innymi hucznymi rakowymi party, tajemniczymi wrakami, zatopionymi w okolicach tamtejszych wybrzeży Bałtyku oraz możliwością podziwiania zorzy polarnej i potężnych stad reniferów, hodowanych przez Samów. Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, czego nie wolno przewozić przez granicę oraz ile kosztuje opieka medyczna w tym kraju.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski mogą przekroczyć granicę posługując się paszportem albo dowodem osobistym. „Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających bezpieczeństwu państwa lub zdrowiu publicznemu” – dodaje polski resort spraw zagranicznych. 

2.    Przekraczanie granicy 

Kategorycznie nie wolno przywozić do Szwecji narkotyków i pornografii oraz dopingujących środków, z kolei ograniczeniami są objęte między innymi: alkohol, zwierzęta, tytoń czy broń.

Alkohol może ze sobą zabrać jedynie osoba, która ma przynajmniej 20 lat i przewozi go w ilościach nie większych niż przeznaczone do użytku osobistego. Podobnie jest z papierosami, przy czym mogą je wwieźć osoby, które ukończyły 18. rok życia. Kto zamierza przewieźć te towary w ilościach sugerujących celnikowi, że nie chodzi wyłącznie o użytek osobisty, musi się liczyć z zarekwirowaniem tych rzeczy, a nawet z karą więzienia. 

Zwierzęta można ze sobą zabierać pod warunkiem, że będą one oznaczone mikrochipem lub stosownym tatuażem. Ponadto konieczne jest okazanie paszportu pupila oraz dowodu szczepień i badań. 

Broń można zabrać pod warunkiem okazania na granicy „Europejskiej Karty Broni Palnej oraz udokumentowanego celu przywozu” – zastrzega polski resort spraw zagranicznych.  

Pieniądze można wwieźć do Szwecji i wywieźć z niej bez deklaracji jedynie wówczas, gdy ich suma nie przekracza 10 tysięcy euro. 
Również wywóz różnych towarów ze Szwecji ograniczony jest przepisami. Mowa między innymi o broni czy alkoholu. Dlatego też przed wyjazdem dobrze zasięgnąć szczegółowych informacji, na przykład w ambasadzie tego kraju. 

Flickr/Mihaly/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Opieka medyczna jest płatna. Osoby ubezpieczone płacą tyle samo za pomoc lekarza, co Szwedzi, a więc na przykład nawet do 500 szwedzkich koron za wizytę u specjalisty. W nagłych przypadkach można wezwać karetkę, dzwoniąc pod numer 112.

MSZ radzi, aby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenia dodatkowe, poza kartą EKUZ, z uwagi na bardzo wysokie ceny usług medycznych. „W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach” – zapewnia MSZ. 

4.    Przemieszczanie się

Po Szwecji można się poruszać samochodem na podstawie polskiego prawa jazdy. Należy jednak pamiętać, że tamtejsza policja bardzo surowo karze kierowców łamiących prawo (w szczególności przekraczających dozwoloną prędkość, prowadzących pod wpływem alkoholu, nieposiadających włączonych świateł mijania). 

Poza prawem jazdy należy również posiadać ubezpieczenie OC. Ponadto MSZ zaleca, aby zaopatrzyć się też w „AC oraz Assistance ze względu na wysokie koszty holowania samochodu”.  

Flickr/Mikael Tigerström/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w stolicy kraju.
Szwecja, Sztokholm, Karlavägen 35, 114 31
Tel.: +46 8 50575000 Tel. dyżurny: +46 70 922 08 92 

Poza nią można skorzystać również z usług innych placówek:

Instytut Polski w Sztokholmie
Szwecja, Sztokholm, Mosebacke torg 4, 116 46
Tel. dyżurny: +46 850 575050

Konsulat Generalny (Honorowy) Rzeczypospolitej Polskiej w Halmstad
Szwecja, Halmstad, Brogatan 42, 302 38, Box 111, 301 04 Halmstad
Tel.: (00-46-35) 21-09-55 

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Szwecja, Sztokholm, Prästgardsgatan 5, 172 32 Sundbyberg
Tel.: +46 8 50 57 50 60, +46 8 50 57 50 61 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.