Salwador przyciąga turystów między innymi budynkami kolonialnymi w Santa Ana, a surferów plażami w La Libertad. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, co trzeba będzie przedstawić na granicy, żeby wjechać do kraju oraz ile kosztuje opieka medyczna. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Salwadorze dłużej niż przez 90 dni. Granicę przekroczą na podstawie paszportu (ważnego w dniu przyjazdu i wyjazdu). Mogą zostać również poproszeni o okazanie biletu powrotnego oraz kwoty umożliwiającej utrzymanie się przez cały pobyt (minimum 150 dolarów na każdy dzień) lub karty kredytowej. 

Wjeżdżając do kraju muszą również uzupełnić stosowny formularz, dzięki któremu zameldują się w Generalnej Dyrekcji Migracyjnej. Z kolei wyjeżdżając będą musieli zapłacić 30 dolarów (gdy podróżują samolotem) lub 3 dolary (gdy podróżują lądem).

Pixabay/public domain/renierveldman | Źródło: Pixabay

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Nie ma obowiązku zaszczepienia się przed wyjazdem do Salwadoru. MSZ przestrzega jednak przed zagrożeniem wirusem Zika i zaleca, żeby przed podróżą zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. 

„Polisy wybranych międzynarodowych  towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane” – czytamy na stronie polskiego MSZ. Tym niemniej nie ma obowiązku wykupu ubezpieczenia. 

W Salwadorze można korzystać z opieki medycznej, prywatna jest jednak stosunkowo droga. Oto bowiem doba w prywatnym szpitalu kosztuje nawet 300 dolarów, czyli ponad 1160 złotych! W publicznym zapłacimy dużo mniej, bo około 50 dolarów, a więc blisko 200 złotych.

3.    Niebezpieczeństwa

Ponieważ Ameryka Środkowa uważana jest za jeden z najniebezpieczniejszych rejonów świata, turystom radzi się, żeby nie podróżowali samotnie, nie odróżniali ubiorem od mieszkańców oraz nie nosili na widoku cenniejszych przedmiotów. Dokumenty warto zostawić w hotelowym sejfie i nosić przy sobie wyłącznie ich potwierdzone urzędowo kopie. 

Flickr/Áthila Armstrong/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Po kraju można jeździć samochodem posługując się polskim prawem jazdy (jeśli pobyt nie przekracza 90 dni). Tych, którzy zamierzają się zdecydować na ten środek transportu przestrzega się jednak, że bardzo często dochodzi w tym kraju do ataków na samotnie podróżujących turystów, głównie podczas postojów na stacjach benzynowych.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Salwadorze nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki znajdującej się w Meksyku. 

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, 01000
Tel.: +52 55 5481 2050 
Tel. dyżurny: 044 55 4377 1970

Działa tutaj jednak polski Konsulat Honorowy. 

Salwador, Salvador, Calle L-3#10, Zona Industrial Merliot, Antiguo Cuscatlán, La Libertad, El Salvador,
Tel.: (00-503) 2251-9790 
Tel. dyżurny: (00-503) 2251-9797 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.