Bhutan przyciąga turystów między innymi niesamowitymi świątyniami, wśród których bodaj najsłynniejszą jest Tygrysie Gniazdo oraz zawodami łucznictwa, podczas których dużo się tańczy i śpiewa złośliwe piosenki. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się, jakie są zasady przemieszczania się po tym kraju oraz jakie choroby tu występują. 

1.    Wizy

Turyści z Polski muszą przed wyjazdem do Bhutanu wyrobić wizy. Te zaś otrzymają dopiero po tym, jak przekażą ambasadzie swoje dwa zdjęcia oraz tak zwaną promesę wizy. Tę zaś można otrzymać w niektórych agencjach turystycznych (listę można sprawdzić na stronie www.abto.org.bt) lub „wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy)” – instruuje polski resort spraw zagranicznych. 

Flickr/Göran Höglund (Kartläsarn)/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i występujące choroby

Szczepienia nie są obowiązkowe. Podróżni powinni jednak mieć na uwadze, że w tym kraju można zachorować między innymi na dengę, malarię, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, wściekliznę oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. 

Turyści powinni unikać picia wody innej niż butelkowana lub przegotowana. Jeśli zamierzają się wybrać na trekking, dobrze, by zabrali ze sobą leki stosowane w przypadkach wystąpienia choroby wysokościowej. 

Opieka medyczna jest na stosunkowo dobrym poziomie. Przed wyjazdem warto się jednak ubezpieczyć. 

3.    Niebezpieczeństwa

Bhutan uważany jest za kraj bezpieczny. Turyści powinni jedynie uważać na kieszonkowców oraz nieuczciwych sprzedawców. Największe zagrożenia może tu sprawiać natura. Stosunkowo często dochodzi do trzęsień i osuwisk ziemi. Łatwo jest również natknąć się na dzikie zwierzęta, chore na wściekliznę oraz na jadowite węże. 

„Homoseksualizm jest nielegalny” – dodaje MSZ. – „Współżycie z osobą tej samej płci jest zagrożone karą pozbawienia wolności”.

Flickr/Arian Zwegers/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Turystyka jest ściśle koordynowana przez państwo. „Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) z przewodnikiem jest obowiązkowe” – zauważa MSZ. I dodaje, że przybysze zza granicy mogą nocować tylko w ściśle określonych hotelach. Zdarza się, że czasami mimo iż opłacili pobyt w domu noclegowym o określonym, wysokim standardzie, dostają miejsca w gorszym lokalu, z powodu braku miejsc – do takich sytuacji dochodzi jedynie podczas większych festiwali. 

Nie wolno podróżować autostopem, a odwiedzanie niektórych atrakcji turystycznych jest możliwe wyłącznie za zgodą MSW Bhutanu. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Bhutanie nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Indiach. 

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496901 
Tel. dyżurny: 0 9910 999 477
Tel. dyżurny z Polski: +91 9910999477


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.