Tadżykistan przyciąga turystów szczytami, sięgającymi ponad 7 tysięcy metrów, architekturą socmodernizmu i barwnymi meczetami. Przed wyjazdem sprawdź jednak, które rejony są szczególnie niebezpieczne oraz jakie choroby występują w tym kraju.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę. Mogą to zrobić w ambasadach tego kraju, z których najbliższe znajdują się w Berlinie i Mińsku.  „Wizę turystyczną można uzyskać poprzez zaproszenie licencjonowanej tadżyckiej organizacji turystycznej. Licencję można sprawdzić na stronie internetowej Komitetu ds. Młodzieży, Sportu i Turystyki” – instruuje polski resort spraw zagranicznych dodając, że jest również możliwość uzyskania tego dokumentu na granicy, jednak wyłącznie na lotniskach w Duszanbe, Chudżand i Kulob. Nie będzie on jednak obejmował dłuższego okresu niż miesiąc. 

Poza wizą trzeba będzie również przedstawić celnikom paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy. Już w Tadżykistanie zaś zameldować się, jeśli zamierza się zostać tam dłużej niż przez 30 dni. 

2.    Przekraczanie granicy 

Kto zamierza zabrać ze sobą powyżej 2 tysięcy dolarów, powinien zadeklarować te pieniądze. Tyle teoria. W praktyce najlepiej umieścić w deklaracji celnej wszystkie pieniądze, niezależnie od ilości.

Przed wyjazdem dobrze dowiedzieć się w ambasadzie, jakie materiały uznawane są za wrogie Tadżykistanowi, ponieważ ich posiadanie może poważnie utrudnić przekraczanie granicy. 

Wracając do Polski z pamiątkami należy pamiętać z kolei, że te, które wyglądają na historyczne, mogą wzbudzić czujność celników. Najlepiej więc podczas zakupów „zaopatrzyć się w specjalne poświadczenie, wydawane przez sklepy z pamiątkami rękodzielniczymi”. 

Flickr/Oleg Brovko/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

W Tadżykistanie występuje bardzo duże ryzyko zachorowania na tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, wściekliznę, gruźlicę oraz HIV. Przed wyjazdem dobrze upewnić się w ambasadzie, czy nie zostały wprowadzone obowiązkowe szczepienia. 

Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie, a przy tym dość droga. Za dobę w szpitalu należy zapłacić nawet 100 dolarów, czyli około 365 złotych. Dlatego też polski MSZ zaleca turystom, żeby przed wyjazdem kupili „polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty leczenia, transportu medycznego, następstw nieszczęśliwych wypadków”. Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy tych, którzy zamierzają się wybrać w góry.

Kluczowe jest, by uważnie się żywić. Nie należy pić innej wody niż butelkowana, ewentualnie przegotowana. Picie alkoholu nieznanego pochodzenia jest niebezpieczne – istnieje tu duże ryzyko zatrucia się alkoholem metylowym. Należy uważnie czytać oznaczenia dotyczące przydatności towaru do spożycia, a przez blisko dwa tygodnie po przyjeździe do Tadżykistanu przyjmować preparaty probiotyczne.

4.    Niebezpieczeństwa

Szczególnie niebezpiecznie jest w Górnobadachszańskim Obwodzie Autonomicznym, ponieważ dość często dochodzi tam do zamieszek. Z kolei „osobom podróżującym do Badachszańskiego Wilajatu Autonomicznego zaleca się unikanie obozowania w pobliżu granicy afgańskiej i poruszania się w tym regionie po zmroku” – czytamy na stronie MSZ, gdzie pojawia się również ostrzeżenie przed możliwymi zamachami. 

W Tadżykistanie kategorycznie nie wolno robić zdjęć lotniskom i obiektom wojskowym, posiadać narkotyków oraz ubierać się zbyt swobodnie. Jest to bowiem kraj muzułmański i wymagane jest na przykład, by kobiety nie odsłaniały ramion i nóg. Do niektórych budynków sakralnych nie wolno wchodzić, jeśli się jest innego wyznania. 

Pixabay/FYA/public domain | Źródło: Pixabay

5.    Przemieszczanie się

Utrudnienia w przemieszczaniu się mogą wystąpić:
- na granicy z Uzbekistanem 
- na granicy z Kirgistanem

Specjalne zezwolenia należy posiadać, chcąc poruszać się:
- w strefach przygranicznych (przede wszystkim przy granicy z Afganistanem)
- Górnobadachszańskim Obwodzie Autonomicznym 
- w okolice jeziora Sarez

W uzyskaniu większości z nich pomaga zapraszająca organizacja turystyczna. Zezwolenie można uzyskać też podczas otrzymywania wizy w ambasadzie Tadżykistanu, wówczas należy złożyć odpowiedni wniosek. W ostateczności zezwolenie można uzyskać w ciągu 24 godzin w Republikańskim OWIR MSW w Duszanbe, ul. Mirzo Tursunzade 5, Tel. 227 67 22 – instruuje MSZ.  

Kto wyrusza w góry, powinien zgłosić to w bazie turystycznej, na posterunku milicji lub Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Samochód można prowadzić posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Tym niemniej należy mieć świadomość, że stan dróg jest bardzo zły, a milicja niejednokrotnie próbuje zawyżyć kwoty mandatów, gdy zatrzyma kierowcę, przemieszczającego się pojazdem o zagranicznej rejestracji. 

„Państwowy transport miejski jest niewystarczający, powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek - marszrutek cenę za przejazd należy ustalić z góry” – przestrzega MSZ. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Tadżykistanie nie ma polskiej ambasady, kraj ten znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Uzbekistanie. 

Uzbekistan, Taszkent, Firdavsiy 66, 100084
Tel.: +998 711208650 
Tel. dyżurny: +998 93 501 01 21 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.