Saint Lucia przyciąga turystów między innymi rozległymi plantacjami bananów, urokliwymi plażami oraz możliwością oglądania domu jednego z laureatów Nagrody Nobla. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie dokumenty będą wymagane na granicy oraz co należy zrobić, żeby prowadzić samochód w tym kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać na Saint Lucia dłużej niż przez 180 dni. Na granicy będą jednak musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy, licząc od dnia wjazdu do tego kraju oraz bilet powrotny. Poza tym obowiązywać ich będzie opłata lotniskowa, wynosząca około 20 dolarów. 

Podróżni posiadający przy sobie sumę pieniędzy przekraczającą 100 tysięcy dolarów wschodniokaraibskich będą musieli ją zadeklarować. 

Flickr/CC BY 2.0/Robert Cutts | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe. Polski resort spraw zagranicznych przestrzega jednak, że z uwagi na to, iż w ostatnim czasie zdarzały się tutaj przypadki zachorowania na Zika, przed wyjazdem należy zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Turyści mogą na Saint Lucia skorzystać wyłącznie z płatnej pomocy medycznej w prywatnych gabinetach. Koszt to do 150 dolarów wschodniokaraibskich, czyli nieco ponad 200 złotych. Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, pamiętając jednak, że „uznawane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowe” – instruuje MSZ. 

3.    Niebezpieczeństwa

Saint Lucia uznawana jest za kraj bezpieczny. Turyści powinni jedynie uważać, żeby nie paść ofiarą kradzieży. W związku z tym resort radzi, żeby zostawiać cenniejsze przedmioty oraz dokumenty w hotelowym sejfie. 

Poza tym trzeba mieć na uwadze, że w tym kraju homoseksualizm uznawany jest za nielegalny, w związku z czym grożą za niego kary grzywny, a nawet długoletniego więzienia. 

Flickr/Ian Gratton/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Można prowadzić samochód, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. „Wskazane jest wykupienie miejscowego pozwolenia na prowadzenie samochodu oraz ubezpieczenia typu full inclusive” – dodaje MSZ. Należy również pamiętać, że na Saint Lucia obowiązuje ruch lewostronny. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Saint Lucia nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Kolumbii.

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 
Tel. dyżurny: +57 320 488 0275 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.