Wybrzeże Kości Słoniowej przyciąga turystów między innymi możliwością poznania przedstawicieli plemion wyznających animizm oraz zobaczenia pozostałości po czasach francuskiego kolonializmu. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakich ubrań nie wolno nosić w tym kraju oraz na co należy się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą sobie wyrobić wizy w ambasadzie Wybrzeża Kości Słoniowej. Najbliższa mieści się w Berlinie. Na granicy będą musieli ponadto okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy.

W ambasadzie warto spytać o szczegółowe zasady dotyczące wywozu pamiątek z drewna i kości oraz wwozu leków. 

Flickr/Maxence/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i opieka medyczna

Przed wyjazdem należy się zaszczepić przeciwko żółtej febrze. Ponadto warto mieć na uwadze, że na Wybrzeżu Kości Słoniowej zachorować można również na malarię, cholerę, wirusowe zapalenie opon mózgowych, tyfus i AIDS.  

Opieka medyczna jest na niskim poziomie, zwłaszcza poza większymi miastami. Poważniejsze operacje muszą być wykonywane poza granicami kraju. Z tego też powodu polski resort spraw zagranicznych radzi, aby wykupić ubezpieczenie. Polisy polskich towarzystw są honorowane. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści muszą mieć świadomość, że na Wybrzeżu Kości Słoniowej występuje duże ryzyko ataków terrorystycznych oraz napadów ze strony uzbrojonych band, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju. Ponadto bardzo często dochodzi tu do napadów rabunkowych, turystom odradza się więc samotne podróżowanie po zmroku. 

Kategorycznie nie wolno nosić ubrań stylizowanych na militarne (nawet spodni moro!), posiadać narkotyków oraz fotografować obiektów wojskowych oraz rządowych. 

Przemieszczając się po kraju należy posiadać przy sobie fotokopie dokumentów (wizy i paszportu). „W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży” – przestrzega polski resort. 

Flickr/abdallahh/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Z uwagi na wciąż pojawiające się starcia służb bezpieczeństwa i lokalnych band, MSZ radzi, żeby unikać zapuszczania się w prowincje: Bas-Sassandra, Moyen-Cavally, Dix-Huit Montagnes, Haut-Sassandra, Abidżan i okolice. 

Turyści, którzy zamierzają przemieszczać się własnym samochodem, powinni posiadać nie tylko międzynarodowe prawo jazdy, ale również: kartę rejestracyjną (carte grise), polisę ubezpieczeniową, dowód opłacenia podatku drogowego (vignette), kartę przeglądu technicznego (SICTA) – instruuje polski MSZ. 

Poza tym na miejscu można skorzystać również z mikrobusów oraz taksówek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że drogi niekiedy są w dość złym stanie, a w czasie pory deszczowej – niejednokrotnie fatalnym, uniemożliwiającym podróżowanie.  

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Wybrzeżu Kości Słoniowej nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Senegalu. 

Senegal, Dakar, Route des Almadies, Les Jardins des Almadies (en face King Fahd Palace), App. 4/A, B.P. 14419, Dakar-Peytavin
Tel.: +221 33 859 57 70 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.