Pochowany w nim mężczyzna był młody, najwyżej 35-letni i nie cierpiał na żadną chorobę. W rękach trzyma pięć monet – dużo większych niż zwykłe. Najdziwniejsza jednak jest pozycja, w jakiej go pogrzebano…

Archeolodzy znaleźli w Transylwanii 49 grobów, powstałych między XVII a XIX wiekiem. Jednak z nich wszystkich to 42. wzbudził ich największe zainteresowanie. – Przy pogrzebanym w nim mężczyźnie leżało dużo więcej przedmiotów, niż w innych miejscach pochówku. Monety, guziki z mosiądzu i ceramiki oraz przedmiot ze skóry – opowiada odkrywczyni grobu, Coco James z Australian National University, w materiale opublikowanym na stronie uczelni. – Szkielet dzierżył w dłoniach pięć potężnych monet, podczas gdy większość innych trzymała jedną, najwyżej dwie, na dodatek małe. 

Naukowcy przekonują, że pochowany mężczyzna mógł mieć od 27 do 35 lat, na dodatek na jego szkielecie nie znaleziono żadnych śladów dowodzących, że cierpiał na jakąś chorobę. – Był bardzo zdrowy! – zapewnia James na łamach ibtimes.co.uk. – Najprawdopodobniej był bogaty i zajmował wysoką pozycję w tej społeczności.

A mimo to został pochowany w sposób zadziwiający. Więcej nawet – w wielu kulturach kojarzony z osobami, które zostały odrzucone przez sobie współczesnych – kalekimi lub podejrzewanymi o czary. Szkielet leżał bowiem niemal do góry nogami, pochylony mocno w dół i przechylony na bok. 

Archeolodzy spekulują jednak, że mogło to być efektem… wypadku podczas pogrzebu. – Sądzimy, że całkiem prawdopodobne jest, że grzebiący stracili panowanie nad trumną, kiedy ją opuszczali. Kiedy przekręciła się i spadła do góry nogami, podeszli do grobu i stwierdzili: Wiecie co, kto się kiedykolwiek o tym dowie? – zauważa Coco James. 

Odkrycie tego nietypowego grobu ekscytuje naukowców jeszcze z jednego powodu. Należał on bowiem najprawdopodobniej do przedstawiciela Seklerzy, czyli grupy etnicznej, zamieszkującej Europę Wschodnią. Między XI a XII wiekiem przenieśli się oni z Węgier do Rumunii, osiadając tam na stałe. Mimo wielowiekowej historii, niewiele jednak wiadomo na temat ich przeszłości, bowiem nigdy nie została dokładnie spisana. „Odkrycie może pomóc w stworzeniu pierwszej nieoralnej historii tego ludu” – zauważa naukowy portal.