Zapal fajkę wodną na najsłynniejszym targowisku, zobacz popiersie słynnego polskiego badacza i wejdź do budynku wzniesionego w miejscu, gdzie niegdyś stała najstarsza na świecie biblioteka. 

Piramidy w Gizie

Być w Egipcie i nie zobaczyć słynnych piramid z Gizy to grzech. Położne na przedmieściach Kairu starożytne budowle przyciągają każdego roku tysiące turystów z całego świata. Oczywiście najsłynniejsza jest majestatyczna piramida Cheopsa, zaliczana do grona siedmiu cudów świata. Poza nią ogromne wrażenie robią też piramida Chefrena oraz posąg Sfinksa. Łącznie na terenie kompleksu piramid znajduje się ponad 30 obiektów, wśród których są między innymi: świątynie, grobowce, kwatery budowniczych. Najstarsza piramida powstała w 2560 roku p.n.e. Od 1976 budowle w Gizie znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Egipskie w Kairze

Największa kolekcja starożytnych egipskich artefaktów znajduje się w kairskim muzeum, ulokowanym w północnej części miasta Midan El Tahrir. Już sam neoklasycystyczny budynek, zaprojektowany w 1900 roku przez francuskiego architekta Marcela Dourgnona, budzi zainteresowanie ciemnoróżową barwą.

Obecnie w muzeum znaleźć można około 120 tysięcy przedmiotów pochodzących ze starożytności. Wśród nich m.in. zabawki, biżuterię, naczynia oraz cenne figurki. Co ciekawe, od 2007 roku przed wejściem do budynku znajduje się popiersie polskiego badacza starożytnego Egiptu – Kazimierza Michałowskiego.

Chan al-Chalili

To najsłynniejsze w Egipcie targowisko. Można tu skosztować klasycznej arabskiej kawy, zapalić fajkę wodną, kupić pamiątki (np. kamienie półszlachetne, biżuterię lub mydła) albo po prostu napawać się wspaniałą, średniowieczną architekturą budynku, w którym znajdują się kramy.

Stragany otwierane są bardzo wcześnie rano, a sprzedaż trwa w zasadzie do ostatniego klienta. Niektóre stoiska otwarte są nawet w niedzielę. Podczas zakupów warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tutejsi handlarze lubią negocjować.

Targ powstał w 1382 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska założyciela – emira Al Chaliliego.

Medinet Habu

To położone w zachodnich Tebach ruiny kompleksu świątyń Totmesa III i Ramzesa III. Powstały w starożytności zespół wzorowany jest na kananejskich fortecach. Stanowił niegdyś centrum administracyjne regionu. W jego skład wchodziły nie tylko świątynie, ale też warsztaty, magazyny, kwatery kapłanów, pałac królewski i budynki urzędnicze.

Dziś największą atrakcją jest zachowana w dobrym stanie świątynia Ramzesa III, przy której można zobaczyć posągi faraona, stylizowanego na Ozyrysa.

Dolina Królów

Słynne miejsce pochówku władców z okresu od XVIII do XX dynastii. Nekropolia mieści na się terenie Teb Zachodnich. Pierwszy grobowiec zlecił tu wybudować Totmes I. Jako ostatni spoczął tu z kolei Ramzes XI.

Większość sarkofagów została niestety splądrowana w przeszłości. Badaczom udało się znaleźć tylko jeden nietknięty grobowiec, należący do Tutenchamona. To właśnie miejsce pochówku tego władcy jest najchętniej odwiedzane przez turystów.

Biblioteka Aleksandryjska

Egipt może również pochwalić się największą biblioteką pochodzącą z czasów starożytnych. Funkcjonowała od III wieku p.n.e. do VII wieku n.e. Szacuje się, że w jej zbiorach mogło znajdować się nawet 700 tysięcy klasycznych dzieł literackich.

Niestety, oryginalna biblioteka została zniszczona, a badacze nie są w stanie dokładnie określić, jakie tytuły znajdowały się w jej archiwach. W 2002 roku w miejscu, gdzie prawdopodobnie stał budynek, wzniesiono nową budowlę, która ma nawiązywać do przeszłości. Obecna Biblioteka Aleksandryjska jest głównym centrum kulturalnym Egiptu.

Abu Simbel

W Abu Simbel znajduje się słynne stanowisko archeologiczne z Wielką Świątynią Ramzesa II. Poświęcony bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte obiekt wyróżnia się spośród innych tego typu czterema olbrzymimi posągami faraona, które stoją u wejścia. Każdy z monumentów ma blisko 20 metrów wysokości. Między nogami rzeźb znajdują się wizerunki członków rodziny królewskiej.

Świątynia została wykuta w skale prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e. W Abu Simbel znajduje się też między innymi Świątynia Nefertiti z fasadą z sześcioma, mniejszymi posągami oraz salą ozdobioną hatoryckimi kolumnami (związanymi z kultem bogini nieba, zwanej Hathor).