Honduras przyciąga turystów ruinami starożytnego miasta Majów w Copan, Zatoką Trujillo oraz tropikalnymi lasami. Przed wyjazdem lepiej jednak sprawdzić, ile pieniędzy trzeba koniecznie zabrać na każdy dzień pobytu, jak zminimalizować ryzyko zagrożeniem Zika oraz jakie są numery do polskich placówek dyplomatycznych działających w tym kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie mają obowiązku wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Hondurasie dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą tylko musieli okazać powrotny bilet, paszport ważny jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące od wyjazdu z tego kraju (chociaż polski MSZ zaleca, by przez sześć miesięcy) oraz minimum 25 dolarów (czyli blisko sto złotych) na każdy dzień pobytu. 

Ponadto opuszczając Honduras samolotem należy na granicy zapłacić 30 dolarów. Lądem – od dolara do pięciu, w zależności od dnia tygodnia, a nawet… godziny. 

Przed podróżą do tego kraju warto sprawdzić, jakich rzeczy nie wolno z niego wywieźć. Wśród nich znajdują się na przykład dzieła sztuki prekolumbijskiej. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe. Polski resort spraw zagranicznych przestrzega jednak, że w Hondurasie można zarazić się dengą lub malarią. W tym roku i zeszłym odnotowano tam również przypadki zachorowań na Zika. 

W związku z tym zalecane jest, aby przed podróżą turyści zapoznali się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. Na miejscu nie powinno się również pić innej wody niż butelkowana lub przegotowana. 

W Hondurasie nie ma większych problemów ze skorzystaniem z opieki medycznej. „Lekarze i administracja szpitali nie odmawiają wypełniania kwestionariuszy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych” – zapewnia polski MSZ.

Flickr/Dennis Jarvis/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Honduras, podobnie jak większość innych krajów Ameryki Środkowej, uważany jest za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. „Z roku na rok zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną systematycznie rośnie” – przestrzega MSZ.

Dlatego też turyści nie powinni przemieszczać się po kraju samotnie oraz po zmierzchu i nosić na wierzchu cennych przedmiotów. Zaleca się, żeby dokumenty zostawili w hotelowym sejfie i wychodzili wyłącznie zaopatrzeni w ich kopie, poświadczone notarialnie z oryginałem. MSZ radzi, aby nie odróżniać się ubraniem specjalnie od miejscowej ludności oraz aby zawsze nosić przy sobie numery kontaktowe do polskich placówek dyplomatycznych. 

4.    Przemieszczanie się

W Hondurasie można wynająć samochód, jeśli się posiada kartę kredytową. Żeby go jednak prowadzić, samo polskie prawo jazdy nie wystarczy. „Przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego dokumentu” – czytamy na stronie MSZ. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Hondurasie nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj podlega placówce dyplomatycznej znajdującej się w Meksyku. 

W kraju mieszczą się jednak dwa Konsulaty Honorowe:

1.    Honduras, San Pedro Sula, Primera Avenida, Zona el Cacao, Sureste,
Tel.: (00-504) 556-83-64 

2.    Honduras, Tegucigalpa, Boulevard Suyapa, Edificio Marinakys Frente a Emisoras Unidas,
Tel.: (00-504) 239-97-70 
Tel.: (00-504) 2239-57-12 
Tel.: (00-504) 2239-98-80 
Tel. dyżurny: (00-504) 99 90 1025 

Flickr/Dennis Jarvis/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.