Rum, cygara, kolorowe chryslery i packardy – niepowtarzalny klimat wyspy przyciąga turystów. Planując wyjazd na Kubę trzeba jednak pamiętać o szeregu formalności, których niedopełnienie może skutkować na przykład zatrzymaniem na granicy.

1.    Wizy

Turysta, który jedzie na Kubę, musi wyrobić sobie wizę (w mieszczącym się w Warszawie konsulacie kubańskim), albo kartę turysty (również w konsulacie albo w biurze podróży). Ważne, by posiadał również paszport ważny minimum 6 miesięcy od przekroczenia granicy oraz bilet powrotny. Dodatkowo przed odprawą paszportową konieczne będzie wypełnienie dokumentu Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque, bez którego opuszczenie Kuby nie będzie możliwe. 

Na każdy dzień pobytu trzeba posiadać minimum 100 peso kubańskich lub ich równowartość w euro, dolarze kanadyjskim, funcie szterlingu lub franku szwajcarskim, czyli w walutach, które najłatwiej można wymienić na terenie tego kraju, w państwowych kantorach CADECA. Trzeba bowiem wiedzieć, że waluty kubańskiej nie da się kupić nigdzie indziej niż na terenie tego kraju. 

Jedynie karty kredytowe VISA umożliwiają przekroczenie granicy bez posiadania podanej sumy pieniędzy. Z użyciem innych kart lub czeków może być problem, dlatego polski MSZ apeluje, by „przed wyjazdem z Polski dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą uznawane na Kubie”.

Trzeba również mieć na uwadze, że „służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu odmowy” – donosi polski MSZ.  

Flickr/Miguel Discart/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Przekraczanie granicy 

Do Kuby kategorycznie nie można wwozić wielu towarów: „owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pasz i karm dla zwierząt, serów, wędlin, mięs i ich przetworów” – czytamy na stronie ministerstwa. Inne z kolei wymagają specjalnych zezwoleń – między innymi centralki telefoniczne, mikrofony bezprzewodowe, routery. 

Istnieje równie rozbudowana lista dotycząca rzeczy, których nie można wywieźć z Kuby. Są tu między innymi egzotyczne zwierzęta, takie jak iguany czy papugi oraz muszle. Wiele towarów można zabrać ze sobą do Polski, jednak na przykład po otrzymaniu zezwolenia (m.in. złoto, dzieła sztuki, antyki). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie polskiej Ambasady. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż żadne szczepienia nie są obowiązkowe, to polski MSZ zaleca, żeby zabezpieczyć się w ten sposób przede wszystkim przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, tężcem, polio, błonicą oraz durem brzusznym. 

Od 2012 roku pojawiły się na wyspie przypadki zachorowania na cholerę, dlatego turystom radzi się, żeby stosowali podstawowe zasady higieny oraz nie pili innej wody niż butelkowana albo przegotowana.

Na Kubie odnotowano również zachorowania na Zika. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z radami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który radzi, by kobiety w ciąży lub chorzy na cukrzycę, choroby płuc oraz cierpiący na niewydolność nerek lub krążenia, skonsultowali swój wyjazd z lekarzem. Na miejscu zaś należy używać środków odstraszających komary, zabezpieczać okna i drzwi siatkami oraz zakładać dłuższe ubrania, chroniące ciało przed ukąszeniami. 

Przed wyjazdem na wyspę należy wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia ponieważ, jak zauważa MSZ, „jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Wyspę. Należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje”.

Flickr/Gareth Williams/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Niebezpieczeństwa

Podczas pobytu na Kubie trzeba przede wszystkim uważać na dokumenty i cenniejsze przedmioty, które padają łupem złodziei, również tych grasujących w hotelach. 

„Zdarzają się też przypadki prób wyłudzania drobnych kwot przez policjantów, którzy zatrzymują pojazdy z wypożyczalni (na rejestracji turystycznej) pod pretekstem wykroczeń komunikacyjnych” – przestrzega ministerstwo. 

5.    Przemieszczanie się

Najbezpieczniejszym środkiem transportu są taksówki z korporacji Cubataxi oraz autobusy dalekobieżne Astro i Vía Azul. Ministerstwo spraw zagranicznych odradza korzystanie z autobusów miejskich (Omnibus Metropolitano).
Na wyspie można również wynająć samochód (sieci REX, Cuba Car, Transtur), przy czym należy pamiętać, że w kraju są oznaczone strefy specjalne, do których turyści nie mają prawa wstępu.

„Polskie prawo jazdy jest honorowane przez okres 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy, zaleca się jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Ubezpieczenie wymagane jest jednak w przypadku wynajmu pojazdu kołowego lub jednostki pływającej. Jest ono z reguły wliczane w cenę wynajmu” – dodaje MSZ. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska Ambasada mieści się w Hawanie. 
Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
Tel.: +53 7 8332440
Tel. alarmowy: +53 52805770


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.