W Indonezji ulewne deszcze występują przez cały rok. Kiedy nasilenie opadów jest największe?

Indonezja znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Nie występuje tu klasyczny podział na pory roku. Przez dwanaście miesięcy notuje się wysokie temperatury powietrza. Słupki rtęci wskazują średnio od 27 do 32°C. Nieco chłodniej jest w górach, gdzie termometry pokazują 16-18°C.

Opady w Indonezji są bardzo obfite. Deszcze występują w zasadzie przez cały rok, a największe przypadają na okres listopada i grudnia. Średnia roczna suma opadów wynosi 2500 mm. Najbardziej mokrym obszarem jest zachodnie wybrzeże Sumatry, gdzie spada około 4000 mm deszczu, a najsuchszym Timor z 600 mm.

Najlepszy czas wyjazdu do Indonezji

Do Indonezji najlepiej wybrać się między majem a październikiem. Teoretycznie trwa w tym czasie pora sucha, więc opadów powinno być najmniej. Nieco inaczej sytuacja wygląda w regionie Timoru, gdzie warunki pogodowe zazwyczaj są korzystne w listopadzie.

Najgorszy czas wyjazdu do Indonezji

W niemal całej Indonezji opady nasilają się w listopadzie i grudniu. Jeśli nie chcemy spędzić urlopu w strugach deszczu, warto zaplanować wyjazd w innym terminie.

Od maja do września na wybrzeżach niektórych wysp (np. Moluków i Celebesu) występują tropikalne cyklony. na Jawie natomiast możliwe są w tym czasie gwałtowne burze.