Od stycznia 2016 roku zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Polacy już nie przekroczą granicy bez ważnej wizy. Co więcej, muszą się o nią postarać jeszcze przed wyjazdem, bo na przejściu granicznym jej nie wyrobią.
1. Wizy
Istnieją trzy rodzaje wiz: wjazdowa (w cenie 60-70 euro, w zależności od tego, do ilu wjazdów upoważnia), tranzytowa (40-50 euro) oraz ponownego wjazdu (około 100 euro). Najczęściej wydawane są krótkookresowe, ważne przez 30 dni. Żeby je wyrobić należy przedstawić w Ambasadzie Mongolii: paszport (który będzie ważny jeszcze min. przez pół roku od daty przekroczenia granicy), wniosek wizowy wraz z dowodem opłaty za wizę, bilet lotniczy w obie strony i dowód rezerwacji miejsca w tamtejszym hotelu oraz dwa zdjęcia, spełniające wymagania opisane na stronie Ambasady. Rozpatrywanie wniosku zajmuje do 5 dni roboczych.
2. Przekraczanie granicy i pobyt
Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi, by przekraczać granicę w czynnym cały rok przejściu granicznym, znajdującym się w Altanbulag. „Odradza się korzystania z innych, gdyż nie ma żadnej gwarancji opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Mongolii (i odwrotnie)” – czytamy na stronie. Aby dostać się do Mongolii przez Rosję należy dodatkowo posiadać tamtejszą wizę transferową.
Pobyt do 30 dni nie wymaga załatwienia dodatkowym formalności. Potem jednak trzeba udać się do Urzędu ds. Imigrantów i Cudzoziemców w Ułan Bator, aby się zameldować. Samodzielnie albo za pośrednictwem „osoby prywatnej, firmy, lub organizacji zapraszającej”.
3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Nie ma restrykcyjnego obowiązku zaszczepienia się przed wyjazdem do Mongolii, jednak polski MSZ zaleca, by mimo wszystko ochronić się w ten sposób przez wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, durem brzuszny, wścieklizną oraz BTP, czyli błonicą, tężcem i polio.
Wyjeżdżając do Mongolii trzeba liczyć się przede wszystkim z ryzykiem zatruć pokarmowych. Aby się przed nim ustrzec należy unikać kupowania jedzenia w niewielkich lokalnych barach oraz picia innej wody niż butelkowana lub przegotowana. „Trzeba uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy mleko, kumys oraz mięso” – apeluje MSZ dodając, że w kraju tym znalezienie profesjonalnej opieki medycznej w mniejszych miastach graniczy z cudem. Tam zaś, gdzie ona działa, bywa kosztowna: „w Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50-70 dolarów”.
4. Niebezpieczeństwa
Turyści powinni przede wszystkim uważać na kieszonkowców oraz oszustów, którzy oferują falsyfikaty dzieł sztuki i antyków. MSZ przestrzega również przed napadami rabunkowymi.
Wybierając się w głąb kraju należy pamiętać, że na terenie Mongolii żyją jadowite węże, między innymi żmija zygzakowata i łąkowa. Dlatego warto zakładać wysokie nad kostkę buty i długie spodnie. W terenie można się również natknąć na zdziczałe psy, zarażone wścieklizną.
5. Przemieszczanie się
Po Mongolii można jeździć własnym samochodem okazując międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma problemu również z wynajęciem samochodu. Ceny wahają się od 60 do 80 dolarów dziennie – informuje MSZ. Tym niemniej trzeba mieć świadomość, że wiele dróg w tym kraju jest w bardzo złym stanie. W niektóre rejony, zwłaszcza te położone wysoko nad poziomem morza, można się dostać wyłącznie konno lub pieszo.
Przy granicy zaś, w pasie obejmującym 30 kilometrów, wymagane jest posiadanie przy sobie dodatkowego dokumentu – „specjalnego zezwolenia mongolskiej straży granicznej. Można je uzyskać w komendzie straży granicznej w Ułan Bator lub w jej terenowych oddziałach w aimakach (miasta wojewódzkie)” – czytamy na stronie polskiego MSZ.
6. Niezbędne dane kontaktowe
Policja: 102
Pogotowie: 103
Straż pożarna: 101
W Ułan Bator znajduje się Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej kierowany przez Konsula Honorowego - Gankhuyag Dashdeleg.
Adres urzędu:
Bayangiin Ekh building, Chingis avenue 1/18
3 khoroo, khan-Uul district, 17030 Ulaanbaatar
skypost - 36, P.O.Box - 968
17030 UB, Mongolia
Kontakt:
Tel.: +976-11-345886,
E-mail: konsulathonorowy@gmail.com
Osoby kontaktowe:
Ganbold Enkhbebeg (język polski), tel.: +976-96607992
Tuvshinjargal Sodovsuren (język polski), tel.: +976-99094968
Ravdan Yanjmaa (język angielski), tel.: +976-99928193
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.