Mauretania w 10 dni. Wyprawa po najpiękniejszych oazach

Mauretania
Flickr/Jim Trodel/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Mauretania
  • 10 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Podróż po Mauretanii zaczniesz od stolicy kraju – Nawakszutu. W kolejnych dniach tej wspaniałej wyprawy będziesz mieć okazję zobaczyć m.in. Park Narodowy Banc d’Arguin z imponującą liczbą niezwykłych gatunków ptaków, rozbite statki u wybrzeży Nawazibu, jeden z największych ośrodków wydobycia rudy żelaza w Zuwirat oraz imponujące wydmy na plaży w Tourine. W czasie dziesięciodniowej wycieczki odwiedzisz również zabytkowe miasta Wadan i Szinkit, będące w przeszłości bardzo istotnymi ośrodkami handlowymi w Afryce. 

Nawakszut

Po przyjeździe do Nawakszut od razu udaj się na zwiedzanie miasta. Choć stolica Mauretanii nie może poszczycić się zbyt bogatą historią, oferuje przyjezdnym atrakcje w postaci muzeum narodowego lub licznych bazarów. Po męczącej podróży warto również wybrać się na plażę i odpocząć u wybrzeży wód Oceanu Atlantyckiego.

Iwik

Drugiego dnia opuść Nawakszut i odwiedź jeden z najsłynniejszych parków narodowych świata – rezerwat Banc d’Arguin. Po drodze zatrzymaj się koniecznie w rybackiej wiosce Iwik zamieszkiwanej przez ludność Imragen, których uważa się za potomków pierwotnych mieszkańców Mauretanii – Bafourów. W Parku Banc d’Arguin z pewnością zobaczysz wiele niezwykłych gatunków ptaków – np. flamingów, pelikanów oraz rybitw.

Nawazibu

Tym razem zamelduj się w Nawazibu – drugim pod względem wielkości mieście Mauretanii. To bardzo ważny ośrodek kraju, w którym ogromną rolę odgrywa rybołówstwo. Tu warto przede wszystkim wybrać się do zatoki opuszczonych statków. Widok wielu porzuconych i zniszczonych okrętów robi naprawdę ogromne wrażenie.

Ben Amera

Kolejnym przystankiem na mapie wyprawy po Mauretanii jest Ben Amera – trzeci na świecie pod względem wielkości monolit. Twór znajduje się na samej granicy z Saharą Zachodnią. Niedaleko znajduje się także linia kolejowa, po której jeżdżą najdłuższe pociągi transportujące rudę żelaza. Jeśli będziesz mieć nieco szczęścia, być może uda ci się zobaczyć jeden z nich!

Atar

Piątego dnia wyprawy zatrzymaj się w miejscowości Atar, w której znajdziesz niezwykle piękne wydmy! Oprócz tego warto zobaczyć tu oszałamiające oazy, a także malowidła ścienne kultury Nomadów!

 

Wadan

Szósty dzień wyprawy będzie dla ciebie niezwykle aktywny. Koniecznie zobacz neolitowy kamienny krąg El Bayyed. Następnie udaj się w kierunku Kalb ar-Riszat – wspaniałej okrągłej struktury przypominającej ogromny krater. Jej średnica wynosi niemal 50 kilometrów i robi na przybyłych turystach piorunujące wrażenie. Do dziś tak naprawdę niewiadomo, jak doszło do powstania tego obiektu. Kalb ar-Riszat często jest nazywany „okiem Sahary”. Około 25 kilometrów od tego miejsca znajduje się wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto Wadan.

Szinkit

Siódmego dnia wybierz się do malowniczego miasta Szinkit. Po drodze z pewnością spotkasz ulokowane między wydmami oazy Tenewchert. Szinkit to prawdziwy klejnot na mapie Mauretanii. Podobnie jak Wadan miasto to znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ogromne wrażenie zrobi na tobie zabytkowa zabudowa, na którą składa się kilkadziesiąt kamiennych i glinianych domów, pochodzących nawet z XIII wieku! Warto również wybrać się do tutejszego zabytkowego meczetu, a także biblioteki, w której znajdują się średniowieczne zwoje Koranu.

Timinit

Jadąc do Adrar podziwiaj widok malowniczych gór Zarga. Po drodze możesz zatrzymać się w oazie Barbara i odpocząć w cieniu stojących tu palm. Punktem docelowym ósmego dnia wyprawy jest jednak oaza Timinit, znana z upraw daktylowców.

Tergit

Dziś kontynuujemy wyprawę po mauretańskich oazach. Kolejną z nich jest Tergit. Znajdziesz tu bujne gaje palmowe oraz strumienie gorących źródeł.

Nawakszut

Ostatni dzień wycieczki po Mauretanii spędź ponownie w stolicy kraju. Po raz ostatni wybierz się na słoneczną plażę lub udaj się na rybny targ. Możesz także podziwiać piękne wydmy na przedmieściach, a także odwiedzić tutejsze meczety.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij