Sudan Południowy

Ktoś rzucił jak wyzwanie: Lubisz podróżować? Znajoma szuka pracownika. Piotr Horzela długo się nie zastanawiał. Kilka kilka tygodni później był już w Afryce. Po kilkudziesięciu - 150 kilometrów od frontu.

Kaukaz

Jej rosyjski jest naprawdę bardzo dobry. Jednak kiedy usłyszała w Dagestanie, że ktoś rozwiódł się z żoną tylko dlatego że nie umiała kłaść kafli, Stasia Budzisz-Cysewska szeroko otworzyła oczy. Myślała, że coś źle zrozumiała.

Kasia Biernacka

W Meksyku spędziła już ponad 10 lat, więc wie, jak można tam cokolwiek ugotować, co wyrośnie na porzuconych okruchach po obiedzie i jaka jest szansa na pobicie wyczekiwanego rekordu.

Mongolia

Jakub Czajkowski jeździł do Mongolii tyle razy, że mało co jest już go w stanie zdziwić.

Pieczona świnka morska

Nie wierzyłem własnym oczom. Długo gapiłem się w obraz wiszący w bocznej nawie, po prawej stronie ołtarza, w katedrze pod wezwaniem św. Dominka w peruwiańskim Cusco. To nie żart. Podczas ostatniej wieczerzy, na stole w wieczerniku znajdowała się upieczona świnka morska.

Tomasz Owsiany Madagaskar

Taki Madagaskar Tomasz Owsiany widział na własne oczy.

Indie - Khajuraho

Duety, trójkąty, czworokąty. Z nogami na ścianie, na łóżku i na stojąco. A wszystko to w świątyni. W Indiach.

Tybet - himalaje

Jak smakuje herbata z masłem jaka? Po co kręci się modlitewnymi młynkami? Czy to prawda, że mnisi zostają agentami chińskiego rządu? Skąd w buddyzmie wzięły się stwory i potwory?

Wietnam

Za kilka dolarów rzucałem granatami, biegałem w podziemnych tunelach i uczyłem się sztuki kamuflażu w dżungli.

Malediwy

Śnieżnobiały piasek na plaży, kryształowo czysta woda, wspaniałe rafy koralowe, tropikalny klimat, luksusowe hotele, domy wprost na oceanie...

Tomasz Bonek w Egipcie, Memfis

Oto najnowsza książka redaktora naczelnego Wypraw Marzeń.

Świątynia w Abydos

To tu wszystko się zaczęło. Właśnie w tym miejscu pochowano pierwszych faraonów. A teraz...

Świątynia w Denderze

Kiedy zobaczyłem te zdjęcia w internecie, wiedziałem, że muszę jak najszybciej wyruszyć w tę podróż

Patryk Chudzik

Kiedy wchodził do jednego z grobowców, ten nagle zaczął się zasypywać. Zdążył tylko chwycić kapelusz, jak filmowy Indiana Jones i wybiegł, w ostatniej chwili.

Wyprawa do Laponii

"Nie wiesz, czy jedziesz w dół, czy w górę, a nawet czy się w ogóle poruszasz. Sam słyszałem nieraz o podróżnikach, którzy myśleli, że jechali przez Laponię, w koszmarnej pogodzie długie godziny, a potem się okazywało, że stali w miejscu, psy nawet się krok nie ruszyły."

Linie z Nazca

Zdezelowanym autobusem dotarłem do smętnej miejscowości Nazca na samym środku jednej z najsuchszych pustyń świata. Cel: zobaczyć słynne linie, które oglądane z góry układają się w misterne wzory.

Kumari

Nie może dotknąć ziemi, a kiedy się zrani, bądź dostanie pierwszej miesiączki, bogini opuszcza jej ciało. A wówczas traci urząd.

Peru - Machu Picchu

Był rok 1522. Hiszpańscy konkwistadorzy pod dowództwem Francisca Pizarro, którzy niedawno jako pierwsi Europejczycy zobaczyli południowoamerykańskie wybrzeże Oceanu Spokojnego wpadli w szał. Kilku Indian Keczua opowiedziało im o Biru, wspaniałej krainie pełnej złota. Dobrze już wiedzieli, że Hernán Cortés w podbitym Meksyku trafił na ogromne bogactwa i mu pozazdrościli.

Bazylika narodzenia w Betlejem

- No zaraz ci przyłożę! Wynoś się! Nie macie prawa tego ruszać. Dwóch dorosłych facetów kłóciło się o świecznik. I nawet nie byłoby w tym nic dziwnego, tyle że obaj byli ortodoksyjnymi mnichami, a wszystko to działo się w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Jordania - Petra

Po serii podróży po Egipcie i Izrealu zapragnąłem odmiany. Siedziałem w kraju i urlop tym razem miałem spędzić w Polsce. Zadzwonili jednak z gazety, z którą kiedyś współpracowałem i zapytali, czy w najbliższym czasie może dokądś się wybieram, bo chętnie zamówiliby sporo zdjęć podróżniczych i może jakiś reportaż. I wtedy przypomniała mi się pewna historia sprzed lat.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij