Porto - stare miasto

Rzeka wcinająca się w zbocza pełne winnic, ocean, kolorowa starówka, charakterystyczne mosty i malownicze budynki zdobione kafelkami - to tylko niektóre atrakcje oferowane przez drugie co do wielkości miasto w Portugalii.

Kenia Afryka Zwierzęta

Kenia Afryka Zwierzęta

Zebry sawannowe z Kenii

Zebra sawannowa (Equus quagga borensis) – podgatunek zebry stepowej (Equus quagga). Występuje na pograniczu Kenii i Ugandy. Jej źrebięta rodzą się z grzywą, którą tracą z wiekiem. Pierwsze zebry sawannowe przybyły do Europy w roku 1969 do Zoo w Dvůr Králové nad Labem (Czechy). Jest zagrożona wyginięciem. W Polsce można je zobaczyć m.in. w wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie regularnie się rozmnażają.

Kenia Afryka Zwierzęta

Słoń afrykański (Loxodonta africana) – gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największe współcześnie żyjące zwierzę lądowe. Wcześniej uznawany za jeden gatunek wraz ze słoniem leśnym (Loxodonta cyclotis). Zwierzę stadne, zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe.

Kenia Afryka Zwierzęta

Wielka piątka Afryki to pięć gatunków dużych ssaków, zamieszkujących Afrykę: słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół afrykański i lampart. Zwierzęta te tradycyjnie uważane są za najgroźniejsze na kontynencie, co jednak nie odpowiada w pełni prawdzie - najwięcej osób w Afryce zabijają niezaliczone do wielkiej piątki hipopotamy. Termin został wymyślony i wprowadzony przez myśliwych polujących na grubą zwierzynę w Afryce. Obecnie jest powszechnie stosowany w przewodnikach. Głównym kryterium wyboru gatunków nie były osiągane rozmiary, lecz stopień trudności i ryzyka związanego z ich upolowaniem. Zwierzęta Wielkiej Piątki znane są ze swej waleczności, zwłaszcza kiedy bronią swych młodych lub kiedy zostaną zranione. Cała piątka należy do najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata.

Hamarowie - Etiopia

Hamarowie, Hamar, Hamer – grupa etniczna zamieszkująca południową Etiopię. Posługują się językiem hamar, należącym do omotyckiej rodziny językowej. W większości zachowali tradycyjne wierzenia, niektórzy wyznają islam. Ich liczebność wynosi 42 tysiące osób. Prowadzą półkoczowniczy tryb życia, podstawowym zajęciem jest hodowla bydła.

Etiopia - Mursi

Jeśli chcecie zobaczyć dziką Afrykę, praktycznie niezmienioną od neolitu, wyruszajcie w podróż po południowej Etiopii. To tu spotkacie plemiona, które żyją od tysięcy lat w taki sam sposób, a jedyną oznaką wpływu na ich cywilizacje jest plastikowy kanister, który używają do przynoszenia wody oraz karabin.

Bosco Verticale

Dzięki niemu miasto odmienia nieco swój niechlubny wizerunek.

Räbechilbi

W jednej tylko miejscowości do stworzenia kolorowych, rozświetlonych lampionów, wykorzystuje się wówczas nawet 30 ton pewnego warzywa!

Chester Zoo

Drobne i kruche, z powodzeniem mieszczą się na czubku palca.

Francuskie marionetki

Nietypowa staruszka z tej 83-latki. Nagminnie pali fajkę, popija whisky i mówi przedziwnym językiem.

La Tomatina

Od czego się to wszystko zaczęło? I o czym trzeba pamiętać, przygotowując się do udziału?

Qhapac Ñan

Biegnie aż przez sześć krajów.

Thrihnukagigur

Windą zjedziesz 120 metrów pod ziemię.

Lalibela

Mają 40, a nawet 50 metrów wysokości, a mimo to na początku trudno je dostrzec.

Korowajowie

Australijski dziennikarz dowiedział się, jak smakuje takie mięso, ugotowane na parze.

Australia

Niektóre mają kilka, inne nawet kilkanaście metrów wysokości lub długości. To naprawdę warto zobaczyć!

Futuro House

Wymyślił je jeden człowiek!

Carhenge

– Wylaliśmy nad tym wiele krwi, potu i piwa – przekonuje twórca.

Sumba

Krew jest symbolem wszystkiego – od jedzenia, przez wojnę, po życie. Jeśli nie pojawi się na ziemi podczas rytualnej walki, wówczas szaman nie przerwie starć.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij