Bahamy przyciągają turystów znanym na całym globie rumem, barwnymi rafami koralowymi oraz stolicą Nassau, którą niegdyś zamieszkiwali piraci. Przed wyprawą warto jednak sprawdzić, jak zminimalizować ryzyko zarażenia się Zika oraz jakie dokumenty są potrzebne, żeby przekroczyć granicę z małoletnim dzieckiem. 

1.    Wizy

Polscy turyści wjadą na Bahamy na podstawie paszportu ważnego jeszcze przez sześć miesięcy oraz po okazaniu biletu powrotnego i sumy pieniędzy, niezbędnej dla pokrycia kosztów pobytu. Nie jest jednak ściśle określone, o jakiej sumie mowa. Ponadto na granicy trzeba będzie podać adres miejsca, w którym się zatrzymamy.

Nieletni muszą przemieszczać się pod opieką obojga rodziców. Jeśli jeden z nich nie bierze udziału w podróży, wówczas wymagana jest jego pisemna zgoda. Przekraczanie granicy pod opieką innych osób jest możliwe tylko wówczas, gdy również posiada się zgodę, jednak dodatkowo potwierdzoną notarialnie. Jeśli jeden z rodziców nie żyje, wówczas należy przedstawić dodatkowo akt zgonu. 

2.    Przekraczanie granicy 

Przepisy ściśle określają ilości towarów, jakie można wwieźć lub wywieźć z kraju bez konieczności zapłacenia cła. Na przykład można wjechać na Bahamy z 200 sztukami papierosów oraz 4,5 litra piwa. Bez deklaracji można również przekroczyć granicę z sumą nie przekraczającą 10 tysięcy dolarów. Po szczegółowe informacje warto jednak zajrzeć na stronę polskiego resortu spraw zagranicznych.  

Flickr/Joseph Bylund/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia 

Szczepienia nie są obowiązkowe. Przed wyjazdem na Bahamy trzeba jednak pamiętać, że odnotowano tam kilka przypadków zarażenia się wirusem Zika, dlatego turystom radzi się, żeby zapoznali się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

„Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, choć na odległych wysepkach może być trudno dostępna” – czytamy na stronie polskiego MSZ.  

4.    Niebezpieczeństwa

Turyści powinni przede wszystkim uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w stolicy Bahamów – Nassau. 

„Nie ma tutaj skutecznej kontroli wobec działających wszędzie wypożyczalni sprzętu wodnego (skutery wodne, motorówki etc.), stąd wypożyczany przez turystów sprzęt może nie posiadać wymaganych atestów” – dodaje polski MSZ. 

Kategorycznie nie wolno posiadać przy sobie oraz przewozić przez granicę narkotyków. 

5.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić posługując się międzynarodowym prawem jazdy lub krajowym (jedynie przy pobycie nieprzekraczającym trzy miesiące). Na Bahamach ruch drogowy jest lewostronny. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Nie ma tutaj polskiej Ambasady, dlatego kraj podlega pod placówkę dyplomatyczną znajdującą się w Stanach Zjednoczonych. 

Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1 202 499 1700 
Tel. dyżurny: +1 202 368 4102

Telefony alarmowe:

Po pomoc należy dzwonić pod numery: 911 oraz 919

Flickr/Greg Grimes/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.