Trynidad i Tobago przyciąga turystów między innymi piaszczystymi, białymi plażami, wielkim ogrodem koralowym Bucco Reef oraz możliwością spróbowania burgera z rekina. Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, ile kosztuje opieka medyczna w tym kraju oraz na co warto się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą musieli tylko okazać paszport, ważny jeszcze przez 6 miesięcy, bilet powrotny oraz sumę pieniędzy, umożliwiającą im przeżycie na Trynidad i Tobago. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, turystom radzi się, aby zabezpieczyli się w ten sposób przed żółtaczką, febrą i tężcem. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że na Trynidadzie i Tobago można również zachorować na dengę. 

Ponieważ w ostatnich latach pojawiły się tutaj przypadki zachorowania na Zika, polski resort spraw zagranicznych radzi, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Opieka medyczna jest na średnim poziomie – zdarza się na przykład, że brakuje niektórych lekarstw. „Polecane szpitale publiczne to General Hospital w Port-of-Spain i Tobago Regional Hospital w Fort King George” – czytamy na stronie MSZ. – „Można też skorzystać z usług prywatnej kliniki St. Claire Medical Center w Port-of-Spain”. Turystom radzi się, aby przed wyjazdem wykupili polisę w jednym z międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych. 

3.    Niebezpieczeństwa

Kraj uznawany jest za stosunkowo bezpieczny. Wystarczy zachowywać podstawowe środki ostrożności – pilnować dokumentów i cenniejszych przedmiotów w miejscach często odwiedzanych przez turystów i nie zapuszczać się po zmroku w opustoszałe miejsca. 

Należy też pamiętać, że na Trynidadzie i Tobago homoseksualizm jest nielegalny i grozi za niego wieloletnie więzienie. 

4.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić na podstawie międzynarodowego lub polskiego prawa jazdy, jednak nie dłużej niż przez 90 dni. Obowiązuje w tym kraju ruch lewostronny. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ na Trynidadzie i Tobago nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Wenezueli. 

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 

Poza tym na miejscu można korzystać z pomocy Konsulatu Honorowego.
Trynidad i Tobago, Port-of-Spain, 24-25 Frederic Settlement, Industrial Estate, Caroni,
Tel.: +1 868 645 55 22


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.