Rafy koralowe, wulkaniczne wyspy oraz podwodne jaskinie w Sawa-I-Lau – to wszystko przyciąga turystów na Fidżi. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czego nie należy wwozić oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na podróżnych w tym kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą posiadać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez cztery miesiące. Na granicy będą musieli jedynie okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy oraz bilet powrotny do kraju. Wwóz szeregu towarów na Fidżi podlega ograniczeniom, mowa między innymi o żywności oraz nasionach. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Turystów podróżujących na Fidżi przestrzega się przede wszystkim przed febrą i dengą. Ponieważ w tym roku oraz w zeszłym odnotowano w tym kraju przypadki zarażenia się wirusem Zika, MSZ zaleca, aby przed wyjazdem turyści zapoznali się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Ponadto należy wystrzegać się picia innej wody niż butelkowana (szczególnie przebywając w rejonach wiejskich).

„Z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej zalecane jest wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Fidżi, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego” – czytamy na stronie polskiego MSZ. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści mogą tutaj paść przede wszystkim ofiarą kradzieży oraz napadów rabunkowych. Dlatego też nie powinno się nosić na widoku cennych przedmiotów ani dokumentów (warto wyrobić ich kopie, a oryginały zostawić w hotelowym sejfie). 

„Podróżujący powinni liczyć się z tym, że w każdej chwili może dojść do rozruchów społecznych. Należy unikać wszelkich zgromadzeń publicznych i demonstracji” – ostrzega MSZ. Ponadto trzeba pamiętać, że na wyspie dochodzi niekiedy do trzęsień ziemi, powodzi i ataków cyklonów. Nurkujący u tamtejszych wybrzeży powinni z kolei uważać na rekiny. 

Zdecydowanie odradza się posiadania jakichkolwiek narkotyków. „W przypadku konfliktu z prawem należy pamiętać, że procesy sądowe mogą się ciągnąć bardzo długo, co oznacza brak możliwości opuszczenia kraju przed zakończeniem procesu” – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. - „Polskie władze konsularne nie mają wpływu na przyspieszenie trwania normalnej procedury sądowej”.

4.    Przemieszczanie się

Można poruszać się samochodem, jednak nie jest to zbyt bezpieczne, głównie z uwagi na dość często zdarzające się napady oraz zły stan dróg. Turystom radzi się korzystanie z autobusów oraz taksówek. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Na Fidżi nie ma polskiej ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Australii. 

Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6272 1000 
Tel. dyżurny: +61 411 540 466 
 

Flickr/Brian/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.