Dżibuti przyciąga turystów możliwością odpoczynku w jednym z najbardziej zasolonych jezior świata oraz nurkowania w wodach malowniczej Zatoki Tadżura. Przed wyjazdem sprawdź jednak, czego kategorycznie nie wolno fotografować oraz w jakie rejony się zapędzać. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić sobie 30-dniową wizę w ambasadzie tego kraju (na przykład tej mieszczącej się w Paryżu). Ponadto na granicy będą musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, a osoby małoletnie – dodatkowo pisemne pozwolenie od rodziców. 

Kto zamierza przebywać w Dżibuti dłużej niż przez 30 dni, musi się zameldować. 

Opuszczając kraj samolotem trzeba dokonać opłaty lotniskowej (w wysokości 20 dolarów). 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

„Przed wyjazdem do Dżibuti należy się upewnić o wymaganych szczepieniach” – zastrzega polski resort spraw zagranicznych.

Flickr/Mark Morgan/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Turystom radzi się, żeby zabezpieczyli się w ten sposób między innymi przed: żółtaczką typu A i B, żółtą febrą, durem brzusznym, polio, zapaleniem opon mózgowych oraz tężcem. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że w kraju zagrożenie stanowią również: gruźlica, malaria oraz cholera. W dalszym ciągu zdarza się, że na lotnisku mierzona jest temperatura ciała turystów, z uwagi na występującą w tym kraju całkiem niedawno epidemię Eboli. 

„W Dżibuti dostępna jest jedynie prywatna opieka medyczna” – zauważa MSZ dodając, że ceny są stosunkowo wysokie. Oto na przykład za dobę w szpitalu przyjdzie nam zapłacić nawet 100 dolarów (ponad 400 złotych).  

Chociaż wykupienie ubezpieczenia osobowego nie jest obowiązkowe, zaleca się to zrobić. Koniecznie trzeba zaś zatroszczyć się o ubezpieczenie OC. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turystów przestrzega się przede wszystkim przed złodziejami, rabusiami oraz możliwym ryzykiem ataków terrorystycznych. „Należy unikać regionu przygranicznego z Erytreą z uwagi na spór o terytoria przygraniczne” – przestrzega MSZ. – „Odradza się jakiekolwiek podróże drogą lądową na północ od miejscowości Tadjoura i Obock”.

W Dżibuti należy ubierać się skromnie i nie odsłaniać zbyt wiele ciała. Nie jest wskazane również fotografowanie szeregu obiektów (między innymi państwowych i wojskowych – w stolicy kraju. Grozi za to nawet areszt).

4.    Przemieszczanie się

Po kraju można się poruszać samochodem, na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przemieszczanie się w nocy jest stosunkowo niebezpieczne – głównie z uwagi na dzikie zwierzęta, wychodzące na drogę. 

Podczas podróży należy posiadać przy sobie dokumenty tożsamości, bowiem często zdarza się, że policja legitymuje turystów. 
Wybierając się na wycieczkę morską należy zapoznać się z ostrzeżeniami dotyczącymi obecności piratów na tamtejszych wodach. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Dżibuti nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Etiopii. 

Etiopia, Addis Abeba, Dej. Belay Zeleke Road, Gulele sub-City, Kebele 08, House No 583, P.O.Box 27207, 1000 Addis Ababa
Tel.: +251 11 157 41 89 
Tel.: +251 11 157 41 90 
Tel. dyżurny: +251 911 523 989 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.