Gabon przyciąga turystów między innymi tropikalnymi lasami równikowymi, zamieszkiwanymi przez niezwykłe zwierzęta, takie jak koczkodany białonose oraz osadami Pigmejów. Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, czego nie wolno fotografować oraz na jakie choroby warto się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą sobie wyrobić wizę w ambasadzie Gabonu, mieszczącej się w Berlinie lub Paryżu, w ambasadzie Francji, znajdującej się w Warszawie, albo na stronie dgdi.ga (tak zwana e-visa). E-visa pozwala jednak na przekroczenie granicy wyłącznie drogą powietrzną, z lądowaniem na lotnisku im. Leona Mba w stolicy Gabonu. 

Poza wizą na granicy trzeba będzie jeszcze okazać paszport, bilet powrotny, pieniądze potrzebne na przeżycie w tym kraju oraz dowód dokonanej rezerwacji hotelowej (zwykle, choć nie zawsze). 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem koniecznie trzeba się zaszczepić na żółtą febrę. Poza tym polski resort spraw zagranicznych radzi, aby w ten sposób zabezpieczyć się również przed durem brzusznym, polio oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B. 

Trzeba również mieć na uwadze, że w Gabonie można zachorować też na malarię oraz bilharcjozę (kiedy zażywa się kąpieli w stojących wodach). 

Dobrze wykupić ubezpieczenie przed wyjazdem, bowiem służba zdrowia jest płatna i dość droga. Oto na przykład za dobę w szpitalu trzeba zapłacić blisko 100 euro, czyli ponad 430 złotych. 

Flickr/Jefe Le Gran/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści narażeni są na kradzieże oraz napady (również dokonywane z bronią z ręku), choć do tych ostatnich dochodzi stosunkowo rzadko. Należy jednak „unikać podróżowania nocą, przebywania na plażach niestrzeżonych, odwiedzania dzielnic oddalonych od centrum miasta. W większych miastach wskazane jest także unikanie samotnych spacerów” – przestrzega MSZ.

Kategorycznie nie wolno fotografować lotnisk, budynków i obiektów wojskowych oraz należących władz. „Zaleca się unikanie fotografowania osób bez ich zgody (na prowincji bez zgody szefa wioski) oraz rynków lub zgrupowań osób” – dodaje resort. 

4.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić posługując się polskim lub międzynarodowym prawem jazdy. 

W razie wypadku, podczas którego ktoś został ranny (zwłaszcza z tubylców) należy jak najszybciej zgłosić się na komisariat policji, w przeciwnym razie kierowca narażony jest na samosąd ze strony miejscowych. 

W czasie pory deszczowej mogą występować poważne utrudnienia w poruszaniu się po Gabonie, z uwagi na nieprzejezdność dróg. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Gabonie nie ma polskiej ambasady, można tu korzystać jedynie z pomocy Konsulatu Honorowego, mieszczącego się w stolicy kraju. 

Gabon, Libreville, Batterie IV, BP 3278
Tel.: (00-241) 73-19-95 
Tel. dyżurny: (00-241) 0756-6883

Poza tym jednak Gabon znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Angoli. 

Angola, Luanda, Damião de Góis 64, Alvalade, Luanda , CP. 1340
Tel.: +244 222 327 199 
Tel.: +244 222 322 363 
Tel. dyżurny: +244 934 112 212


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.