Albania przyciąga turystów między innymi setkami tysięcy bunkrów, w których powstają bary, publiczne toalety czy pensjonaty oraz twierdzami, zbudowanymi jeszcze przez Rzymian. Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, jakie dokumenty umożliwiają przekroczenie granicy oraz prowadzenie samochodu.

1.    Wizy

Turyści w Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Albanii dłużej niż przez 90 dni w sumie, w trakcie 180 dni. Granicę przekroczą okazując paszport lub dowód osobisty. 

„Przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych (tylko na podstawie paszportu)” – zauważa polski resort spraw zagranicznych. –„Podstawą do uzyskania przedłużenia pobytu mogą być np. małżeństwo z obywatelem Albanii, prowadzenie firmy lub legalne zatrudnienie”. 

Należy pamiętać, że maksymalna suma, jaką można wywieźć z Albanii, to 10 tysięcy euro. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe. Turystów przestrzega się, aby nie pili innej wody niż butelkowana lub przegotowana, a przed wyjazdem sprawdzili doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczące zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych na tym terenie. 

Z publicznej opieki medycznej można korzystać bezpłatnie, jednak pamiętając, że jest ona na stosunkowo niskim poziomie. Dlatego też niekiedy warto skorzystać z pomocy prywatnych lekarzy. Za wizytę trzeba zapłacić około 30 euro, czyli blisko 129 złotych. 

„Dla załatwiania spraw związanych z opłatami za usługi medyczne za pośrednictwem firm ubezpieczeniowych placówki służby zdrowia wymagają posiadania paszportów” – przestrzega MSZ.

Flickr/SarahTz/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści powinni przede wszystkim uważać na kradzieże, nie tylko drobnych, cennych przedmiotów i pieniędzy, ale również samochodów. Szczególną ostrożność powinni zachowywać przemierzając górskie tereny, położone na północy kraju. 

4.    Przemieszczanie się

Po Albanii można jeździć samochodem na podstawie polskiego prawa jazdy lub międzynarodowego. Koniecznie trzeba posiadać OC oraz, jeśli kieruje się cudzym samochodem, również pisemną zgodę właściciela, potwierdzonym notarialnie i przetłumaczonym na język angielski. 

Podróżowanie samochodem bywa niebezpieczne, głównie z uwagi na stosunkowo zły stan dróg, częste łamanie przepisów ruchu drogowego przez miejscowych oraz słaby stan pojazdów. Tym niemniej kary za niestosowanie się do kodeksu drogowego są bardzo wysokie. „Za wykroczenie drogowe (nawet nieznaczne) grozi oprócz kary grzywny pozbawienie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego samochodu na pół roku” – przestrzega MSZ dodając, że w razie wypadku dobrze skontaktować się z polską placówką dyplomatyczną. 

„Likwidacja skutków wypadków drogowych może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto upewnić się wybierając firmę ubezpieczeniową w Polsce czy współpracuje z albańskim odpowiednikiem” – dodaje resort. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w stolicy Albanii. 

Albania, Tirana, Rruga e Durresit 123,
Tel.: +355 4 4510020 
Tel. dyżurny: +355 694022011 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.