Od blisko 40 lat nie można było wejść na najwyższe piętra Koloseum. Do połączonej z nimi galerii – od wieków. To wreszcie się zmieni! Od 1 listopada zwiedzanie tych miejsc wpisane zostanie w program zorganizowanych wycieczek. – Rozciąga się stamtąd niesamowity widok na sam budynek i cały Rzym, który turyści zapamiętają jako jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie widzieli w życiu – przekonuje minister kultury Dario Franceschini, cytowany przez thelocal.it.

Najwyższe piętra ciągną się na wysokości ponad 40 metrów nad ziemią, stąd też ich zwiedzanie, ze względów bezpieczeństwa, będzie możliwe jedynie pod opieką przewodnika i w grupach nie większych niż 25-osobowe. Na trasie turyści będą mogli zobaczyć między innymi ślady sześciu antycznych toalet. Najważniejszy jednak będzie spektakularny widok, rozciągający się z samego szczytu Koloseum.

Widok, który w starożytności zarezerwowany był wyłącznie dla… biedoty. To dla niej bowiem wybudowane najwyższe, piąte piętro. Najuboższa warstwa rzymskiego społeczeństwa siedziała tam na drewnianych ławkach (w przeciwieństwie do bogaczy, moszczących się na marmurowych), jedząc to, co przyniosła sobie z domu na całodniowe widowiska i rozprawiała głośno. Nie mogła dobrze widzieć tego, co działo się na samej arenie – odległość była już zbyt duża.

Z tego też powodu im niższe piętra Koloseum, tym wyższy statut osób je zajmujących. Czwarte, również otwarte dla zwiedzających dopiero od listopada tego roku, zajmowali kupcy i sklepikarze. Trzecie – przedstawiciele klasy średniej. Drugie – armia, zaś pierwsze – cesarz i senatorowie. 

Pixabay/CC0 Creative Commons/moqixun | Źródło: Pixabay

W sumie w całym Koloseum mieściło się nawet 50 tysięcy widzów. „Otrzymywali oni bilety, które wskazywały numer miejsca oraz wejście, którym należy do niego dotrzeć” – zauważa telegraph.co.uk. 

Otwarcie najwyższych pięter legendarnej starożytnej budowli, którą rocznie odwiedza nawet 6 mln osób, było możliwe dzięki pracom renowacyjnym, przeprowadzanym w tym miejscu w ostatnim czasie. Specjaliści między innymi czyścili Koloseum z nagromadzonego przez dziesięciolecia brudu oraz umacniali północną i południową fasadę.