Włochy

Tylko jeden region jest uważany za miejsce potencjalnie bezpieczne.

Śnieg przysypał niewielki hotel, położony w Abruzji.

Znalezisko od razu przypomniało włoskim mediom niezbyt wesołą scenę.

Wstrzymany został ruch rzymskiego metra oraz samochodowy, na drodze łączącej stolicę z miastem L'Aquila.

Archeolodzy amatorzy szukali na Sycylii śladów bunkrów z czasów II wojny światowej. Zupełnie nieoczekiwanie trafili na oryginalny układ kamieni.

Po gorącej dyskusji, jaka rozgorzała w związku z tym w mediach, serwis przyznał się do błędu.

Decyzja została podjęta po tym, jak do władz wpłynęły skargi na „podbijanie cen”, a nawet… kradzieże.

Żeby je oświetlić, potrzeba blisko tysiąca kolorowych światełek. Sama gwiazda na jego czubku pokrywa powierzchnię obejmującą tysiąc metrów kwadratowych.

Duce przekonywał, że na bomby będzie czekał na balkonie. Kłamał.

Od końca lat 60. uważana jest za nawiedzoną. Miało na niej zginąć, według różnych źródeł, od 100 do 150 tysięcy osób. Ich kości wciąż się tam znajdują.

Żywioł zostawił za sobą zniszczone budynki, poprzewracane samochody i drzewa wyrwane z korzeniami.

Mają już dość tłumów na ulicach. „Turyści, odejdźcie! Niszczycie to miejsce” – apelują.

Tysiące mumii i blisko sześć razy więcej zwłok, w różnych stadiach rozkładu. Podzielonych jednak i uszeregowanych bardzo uważnie i według ściśle określonego klucza.

Poziom ziemi obniżył się lub podniósł nawet o 70 centymetrów. Największe zmiany odnotowano w okolicach Nursji, „która leży zaledwie sześć kilometrów od epicentrum wstrząsów”

Najsilniejsze od 36 lat trzęsienie ziemi nawiedziło kraj w niedzielę, niszcząc zabytki i budynki mieszkalne.

Są również doniesienia o zerwanych liniach elektrycznych, zniszczeniach innych historycznych budynków i gigantycznym osuwisku na głównej drodze na północy Rzymu.

Nie, żeby nikt inny nie próbował, bo próbowali najlepsi. Kilka miesięcy temu podjął się tego Jamie Oliver – brytyjski kucharz-celebryta. Poddał się po dwóch godzinach.

Kilka lat temu dwóch włoskich geologów dostało zadziwiające pismo. Mówiło wprost, że jeśli pokierują się wskazówkami jego autora, trafią na coś niebywałego.

Ma dokładnie 365 pokoi – po jednym na każdy dzień roku. Każdy inaczej urządzony, a nawet nazwany. Jest więc tu i Pokój Kochanków, i Pokój Lilii, Luster, a nawet Pawi.

Ich zniszczenie UNESCO uznało za „zbrodnię wojenną”. Asyryjskie budynki i rzeźby pochodziły bowiem aż z XIII wieku przed naszą erą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij