Albania w 10 dni. Od miasta muzeów do miasta tysiąca okien

Berat
Flickr/Jason Rogers/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Albania
  • 10 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczymy największy na Bałkanach amfiteatr, spróbujemy legendarnego wina i wejdziemy do dzielnicy, w której niegdyś mieszkali członkowie Politbiura.

Tirana

Rozpoczynamy od zwiedzania kolorowych ulic Tirany, która została stolicą Albanii w 1920 roku. Warto zobaczyć tutaj Narodowe Muzeum Historyczne, którego fasadę ozdabia gigantyczna mozaika znana jako Albańczycy. Następnie kierujemy się pieszo do dzielnicy Bloku, gdzie niegdyś mieszkali członkowie Politbiura, czyli Albańskiej Partii Pracy. Dzisiaj jest to nocne centrum miasta z barami, klubami i modnymi kawiarniami.

Elbasan - Pogradec

Szybkie śniadanie i rozpoczynamy podróż do miasta Pogradec (około 3 godziny jazdy). Na trasie robimy postój, by zwiedzić twierdzę Elbasan. Miasto znajdowało się pod wpływem różnych kultur, w tym Serbów oraz Włochów, a sama twierdza została wzniesiona w XV wieku przez Rzymian. Naszym ostatecznym celem drugiego dnia jest jednak jeden z najbardziej urokliwych kurortów Albanii – Pogradec, położony nad pięknym Jeziorem Ochrydzkim. Warto przejść się tutaj po malowniczym parku Dralon i wypocząć nad wspomnianym akwenem.

Korcza

Rano udajemy się do wsi Voskopoja (dawniej znanej jako Moskopole). Podróż zajmie około godziny. Wspomniana miejscowość to dobrze znane centrum sztuki, gdzie tworzyło swoje dzieła wielu uznanych albańskich malarzy. Wieś utraciła na znaczeniu w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy wiele dzieł zostało skradzionych. Grabieże kontynuowano podczas obu wojen światowych.

Z tej wsi mamy około 30 minut drogi do Korczy - największego miasta południowo-wschodniej Albanii. To ważny ośrodek rękodzielnictwa, określany również jako miasto muzeów. Mieści się tutaj ponadto niezwykły kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Wieczorem warto tu spróbować wyśmienitego, lokalnego piwa.

Erseka - Benje - Permet

Dziś będziemy cieszyć się pięknymi widokami gór Gramos oraz Nemercka. Krętą droga przybędziemy do Ereski - XVII-wiecznego miasta, położonego na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza (najwyżej położone miasto w Albanii). Kontynuując podróż do Permet (około 5 godzin jazdy) zatrzymujemy się na chwilkę przy starym moście w miejscowości Benje. Samo miasto Permet jest położone w samym sercu Gór Białych, przy rzece Vjosë. Tutaj warto zobaczyć kościół St. Mary's of Leusa ze wspaniałymi freskami. Wieczorem warto spróbować pysznego wina, z którego słynie to miejsce.

Wikimedia/Krzysztof Dudzik/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Gjirokastra

Wyruszamy w trwającą około dwóch godzin drogę do miasta Gjirokastra. Na miejscu warto skorzystać z pomocy miejscowego przewodnika, który oprowadzi nas po najważniejszych atrakcjach. Sporo tutaj brukowanych uliczek, fragmentów starej zabudowy z ciekawymi elementami architektonicznymi oraz średniowiecznych wież. Obowiązkowo odwiedzamy zamek oraz Narodowe Muzeum Broni.

Butrint - Saranda

Rano idziemy w miejsce znane jako Blue Eye. To wyjątkowe w skali europejskiej źródło rzeki o niezwykle błękitnej wodzie, w którym temperatura wody wynosi około 10 st. C, nawet w środku upalnego lata. Następnie ruszamy do niewielkiej osady Butrint, w której znajduje się stanowisko archeologiczne i które od 1992 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na noc udajemy się do miasta Saranda.

Dhërmi

Dziś ruszamy na wybrzeże Morza Jońskiego. Spędzimy czas w Dhërmi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami, a oko cieszy turkusowy odcień wody. Odpoczywamy, opalamy się i przede wszystkim pływamy! Z Dhërmi docieramy do popularnej miejscowości Wlora, nad którą wznosi się wzgórze Kuzuk-Baba - siedziba muzułmańskiej sekty bektaszytów. 

Apollonia - Ardenica - Berat

Rozpoczynamy dzień od podróży na północ, gdzie po około 2,5 godziny jazdy dotrzemy pod ruiny miasta Apollonia, założonego w 588 roku p.n.e. przez grupę 200 kolonistów z Koryntu i Kerkyry. Stąd dzieli nas około 40 minut drogi od klasztoru w Ardenicy. Na noc kierujemy się do miasta Berat, które ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza nazywane jest miastem tysiąca okien.

Berat - Durres

W Berat, korzystając z pomocy miejscowego przewodnika, odwiedzimy szereg zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Konieczne trzeba tu zobaczyć piękne ruiny zamku. Następnie jedziemy (zajmie to około 2 godzin) do miasta Durres, położonego nad Adriatykiem. Miejsce te słynie z największego amfiteatru na Bałkanach.

Kruja

Ostatni dzień podróży warto poświęcić na zwiedzenie cytadeli w Kruji. Wewnątrz budowli znajduje się muzeum poświęcone postaci Skanderbega, czyli historycznego, legendarnego przywódcy albańskiego. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij