Meksyk

Majowie fascynują po dziś dzień. Dlatego wyprawa do Meksyku obowiązkowo powinna zawierać w programie wizytę w miejscach, gdzie zanurzyć się można w historii tych tajemniczych Indian. Jeden z siedmiu cudów świata, czyli starożytne Chichen Itza, czy ruiny Palenque - półwysep Jukatan wciąż skrywa wiele niewyjaśnionych zagadek. Ale nie tylko on. Kurorty Zatoki Meksykańskiej czy sama stolica, dziewięciomiliony Meksyk, to również miejsca, w których szanujący się podróżnik powinien postawić stopę przynajmniej na chwilę.

Jest tu potężny kot szablastozębny, gomfoter, czyli przypominające nieco słonia, wymarły już zwierzę oraz… Naia.

Chłodna zima oraz uciążliwa pora deszczowa mogą pokrzyżować twoje plany na udany urlop.

Większość miała blisko 10 metrów długości, jednak rekordzista sięgał 12 metrów długości i 4 metrów średnicy. Ważył zaś blisko 55 ton.

Na podium również sąsiad Stanów Zjednoczonych i azjatycki kraj.

Być może łączy się z całą siecią kolejnych podziemnych przejść.

Wczesną wiosną, zaraz po pierwszym deszczu, w miasteczku wybucha entuzjazm. Całe rodziny wychodzą z domów, wytężają wzrok i patrzą w niebo.

W Meksyku spędziła już ponad 10 lat, więc wie, jak można tam cokolwiek ugotować, co wyrośnie na porzuconych okruchach po obiedzie i jaka jest szansa na pobicie wyczekiwanego rekordu.

Budowlę można oglądać w pełnej okazałości, po tym, jak ilość wody w zbiorniku spadła do blisko 16 procent.

Archeolodzy natknęli się na blisko 1700-letni grobowiec, wypełniony szczątkami ludzkimi. Najciekawsze jednak kryło się pod nimi, zakopane głębiej w ziemi.

Luty 1943 roku. Na polu kukurydzy farmer Dionisio Pulido pali z żoną suche krzewy. Nagle pęka przed nimi ziemia i nadyma się na wysokość blisko dwóch metrów...

„Jaja prawiczków” czy smażone tarantule. Już same nazwy tych dań działają na wyobraźnię. A co dopiero, gdy przeczytać, z czym naprawdę się to je.

Sprawdź, jakie rejony są szczególnie niebezpieczne oraz na jakie choroby warto się zaszczepić.

Okoliczne domy są uszkodzone.

Archeolodzy zbadali dokładnie Piramidę Kukulkana, mieszczącą się w meksykańskim, starożytnym mieście Chichén Itzá.

Naukowcy, którzy właśnie skończyli badać to miejsce wspominają, że na otaczających basen ścianach znajdowali masy martwych, pokrytych solą krabów i równonogów.

Był początek lat 50., gdy don Julian Santana porzucił żonę i dziecko i przeprowadził się na niewielką wyspę na jeziorze Teshuilo, zaledwie dwie godziny drogi łodzią ze stolicy Meksyku. Jeśli szukał spokoju i samotności, to go nie znalazł.

Mosty ginące w buszu, budowle pełne ukrytych pokoi, powykrzywiane wieże, schody, prowadzące donikąd…

„Meksykanin… jest oswojony ze śmiercią, żartuje z niej, pieści się, śpi i wychwala. Przyznaję, to nie znaczy, że boi się jej mniej niż inni ludzie, ale on przynajmniej nie ukrywa się przed nią. Patrzy jej prosto w twarz, z wyrazem niecierpliwości, pogardy lub ironii”.

Od pięknych plaż Cancun, po legendarne ruiny Majów i tętniący życiem rynek Chichi, na którym kupimy lokalne wyroby rękodzielnicze.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij