Egipt

Lot nad największą na świecie nekropolią czy badanie tajemniczych, starożytnych żarówek? A może rozwiązywanie zagadki okrętu podwodnego lub śmigłowca sprzed kilku tysięcy lat? W Egipcie intrygujących miejsc i niezwykłych historii jest tyle, że starczy ich nie na jedną, ale na wiele pasjonujących wypraw. Hurghada czy Sharm El Sheikh w opcji all inclusive to zdecydowanie marnowanie potencjału tego kraju. Nawet autokarowa wycieczka do piramid w Gizie to tylko muśnięcie atrakcji, jakie czekają w tym popularnym, a jednak bardzo mało znanym kraju. Zapraszamy na kilka wypraw, dzięki którym Egipt zdradzi Wam tajemnice nieopisane w przewodnikach. I podpowiadamy, jak je zorganizować.

Kiedy jechać do Egiptu i okolicznych krajów? Czy potrzebna są szczepienia? Jak się przygotować i co ze sobą zabrać. Radzi Tomasz Bonek, dziennikarz, podróżnik i redaktor naczelny Wypraw Marzeń.

Zapal fajkę wodną na najsłynniejszym targowisku, zobacz popiersie słynnego polskiego badacza i wejdź do budynku wzniesionego w miejscu, gdzie niegdyś stała najstarsza na świecie biblioteka.

Mnisi z Klasztoru Świętej Katarzyny w Egipcie podczas prac renowacyjnych natknęli się na wyjątkowy dokument.

Została wykonana z pieczołowitą starannością.

Znajdował się pod ziemią, zanurzony w wodach gruntowych na terenie slumsów w stolicy kraju.

Spędzisz noc w łodzi, przejedziesz się na wielbłądzie między piramidami oraz zobaczysz świątynię bogini zdrowia, szczęścia oraz mądrości.

W pobliżu odkryli również cmentarz z kilkunastoma grobowcami z suszonej cegły.

„Jest w bardzo dobrym stanie” – zapewniają badacze.

To tu wszystko się zaczęło. Właśnie w tym miejscu pochowano pierwszych faraonów. A teraz...

Kiedy zobaczyłem te zdjęcia w internecie, wiedziałem, że muszę jak najszybciej wyruszyć w tę podróż

Kiedy wchodził do jednego z grobowców, ten nagle zaczął się zasypywać. Zdążył tylko chwycić kapelusz, jak filmowy Indiana Jones i wybiegł, w ostatniej chwili.

- Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie wykryć puste przestrzenie w naprawdę masywnych obiektach, takich jak wulkany, elektrownie czy właśnie piramidy - zapewniają naukowcy.

Są tu także modele grobowców i zabytków, wydrukowane w 3D na podstawie dokumentacji polskich badaczy, pracujących obecnie w Egipcie oraz eksponaty z Muzeów Narodowych w Warszawie i we Wrocławiu.

Tysiące grobowców, niesamowite krajobrazy. A kto wie, co kryje się tuż pod powierzchnią ziemi. Czy to możliwe, że na odkrywców czekają tam jeszcze skarby, takie jak te wyciągnięte z grobowca Tutenchamona?

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij