Polska

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - napisał dwieście lat temu Stanisław Jachowicz. Poznajcie więc Polskę tajemniczą, pełną wciąż czekających na rozwiązanie zagadek, i nadal ukrytych skarbów. Historie opisywane przez współczesnych odkrywców pokazują, że nie trzeba wyjeżdżać w egzotyczne zakątki świata, żeby przeżyć fascynującą, a bywa że i mrożącą krew w żyłach przygodę. Taka potrafi czekać tuż za rogiem. W starym zamku, opuszczonej sztolni a nawet w pełnym zabieganych turystów centrum kultu. Pamiętajcie, nie wszystko opisane jest w przewodnikach.

"Twierdza Smaków" to festiwal pod patronatem portalu WyprawyMarzen.pl. Trzy dni degustacji zapomnianych dań, słodko-kwaśnych warsztatów i smakowitych wykładów. Zapraszamy na I Dolnośląski Festiwal Kuchni Historycznej.

W całej Europie odsetek obiektów wakacyjnych, które mają w swojej ofercie dostęp do internetu wynosi 65%.

Na podium również sąsiad Stanów Zjednoczonych i azjatycki kraj.

Może namierzenie jej śladów to pomysł na nietypowe wakacje w Polsce?...

Tylko 4 proc. nie zarekomendowałaby ani jednego miejsca do odwiedzenia. Reszta – jak najbardziej.

11 dni, około 100 prelegentów i ponad 100 wydarzeń.

Oto TOP14 miejsc, w które singielki powinny się wybrać w tym terminie.

Formy pojawiły się w jednym z korytarzy kopalni, w której aż do początków lat 60. XX wieku wydobywano złoto.

W plebiscycie pokonała między innymi amfiteatr, na którym hitlerowcy organizowali defilady czy podziemne miasto, do którego niegdyś zapadł się samochód.

Weź udział w głosowaniu.

Zmieścić się w nim może prawie 50 tysięcy osób, z czego 7 tysięcy wygodnie usiądzie na kamiennych ławach. Ale to nie wszystko, co pozostawili po sobie Niemcy.

Niedługo po przejęciu tego miejsca, właścicielka odebrała… groźny anonim.

Jego konstrukcja zachwycała do tego stopnia, że na początku XX wieku niemieckie władze umieściły go nawet na zastępczych pieniądzach. A jednak wydaje się, że budowla, wzniesiona nad rzeką Borują w Bytowie, nie ma szczęścia.

Z czasem wydrążone chodniki zaczęły się sobą łączyć, tworząc wyjątkowy, kilkupoziomowy kompleks, sięgający nawet 20 metrów w głąb ziemi i ciągnący się – według niektórych badań - nawet 40 kilometrów.

Kiedyś jeździły tędy nawet pociągi pancerne, dziś turyści, pojazdami napędzanymi jedynie siłą własnych mięśni.

Budynek jest niewielki  i z zewnątrz przypomina wiejski kościółek. Jednak kiedy już zdejmiecie buty i przekroczycie próg, traficie do egzotycznego świata jak z "Baśni Tysiąca i Jednej Nocy".

Co pięć parków, to nie jeden. Z takiego założenia wyszli w Inwałdzie, dzięki czemu powstał tu cały kompleks.

Z tym potężnym kompleksem w kształcie gwiazdy, wiąże się wiele niecodziennych historii.

Niestety, wiele krajów nie ma się z czego cieszyć.

Koparki z ogromnymi łyżkami, w których spokojnie może się zmieścić dorosły mężczyzna, samochody, a nawet 13-metrowy statek.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij