Tunele Cu Chi w Wietnamie

Jak osobliwe podejście do historii wymusiły między innymi amerykańskie hity filmowe, tłumaczy Andrzej Meller, korespondent wojenny, dziennikarz i podróżnik.

Gwatemala

Szukasz śladów starożytnych Majów? Uważaj! Szaman często jest przebierańcem. O dawnym państwie Indian opowiada podróżniczka Dorota Chojnowska.

Szaman

Stefanowi Czernieckiemu został krótki film z podróży. W chacie, na plastikowych krzesłach, siedzą dwie, może trzy osoby. Jedną widać wyraźniej. Krótki wąsik, naszyjnik z kośćmi, kolorowy wianek. Chyba z piór. To stary Indianin. Kiedy umrze, zniknie cała wioska.

Wielki Szlak Himalajski

A mimo to dwójce Polaków udało się go przejść. Bez wsparcia, kucharzy i tragarzy.

Sudan Południowy

Ktoś rzucił jak wyzwanie: Lubisz podróżować? Znajoma szuka pracownika. Piotr Horzela długo się nie zastanawiał. Kilka kilka tygodni później był już w Afryce. Po kilkudziesięciu - 150 kilometrów od frontu.

Kaukaz

Jej rosyjski jest naprawdę bardzo dobry. Jednak kiedy usłyszała w Dagestanie, że ktoś rozwiódł się z żoną tylko dlatego że nie umiała kłaść kafli, Stasia Budzisz-Cysewska szeroko otworzyła oczy. Myślała, że coś źle zrozumiała.

Kasia Biernacka

W Meksyku spędziła już ponad 10 lat, więc wie, jak można tam cokolwiek ugotować, co wyrośnie na porzuconych okruchach po obiedzie i jaka jest szansa na pobicie wyczekiwanego rekordu.

Mongolia

Jakub Czajkowski jeździł do Mongolii tyle razy, że mało co jest już go w stanie zdziwić.

Pieczona świnka morska

Nie wierzyłem własnym oczom. Długo gapiłem się w obraz wiszący w bocznej nawie, po prawej stronie ołtarza, w katedrze pod wezwaniem św. Dominka w peruwiańskim Cusco. To nie żart. Podczas ostatniej wieczerzy, na stole w wieczerniku znajdowała się upieczona świnka morska.

Tomasz Owsiany Madagaskar

Taki Madagaskar Tomasz Owsiany widział na własne oczy.

Indie - Khajuraho

Duety, trójkąty, czworokąty. Z nogami na ścianie, na łóżku i na stojąco. A wszystko to w świątyni. W Indiach.

Tybet - himalaje

Jak smakuje herbata z masłem jaka? Po co kręci się modlitewnymi młynkami? Czy to prawda, że mnisi zostają agentami chińskiego rządu? Skąd w buddyzmie wzięły się stwory i potwory?

Wietnam

Za kilka dolarów rzucałem granatami, biegałem w podziemnych tunelach i uczyłem się sztuki kamuflażu w dżungli.

Malediwy

Śnieżnobiały piasek na plaży, kryształowo czysta woda, wspaniałe rafy koralowe, tropikalny klimat, luksusowe hotele, domy wprost na oceanie...

Tomasz Bonek w Egipcie, Memfis

Oto najnowsza książka redaktora naczelnego Wypraw Marzeń.

Świątynia w Abydos

To tu wszystko się zaczęło. Właśnie w tym miejscu pochowano pierwszych faraonów. A teraz...

Świątynia w Denderze

Kiedy zobaczyłem te zdjęcia w internecie, wiedziałem, że muszę jak najszybciej wyruszyć w tę podróż

Patryk Chudzik

Kiedy wchodził do jednego z grobowców, ten nagle zaczął się zasypywać. Zdążył tylko chwycić kapelusz, jak filmowy Indiana Jones i wybiegł, w ostatniej chwili.

Wyprawa do Laponii

"Nie wiesz, czy jedziesz w dół, czy w górę, a nawet czy się w ogóle poruszasz. Sam słyszałem nieraz o podróżnikach, którzy myśleli, że jechali przez Laponię, w koszmarnej pogodzie długie godziny, a potem się okazywało, że stali w miejscu, psy nawet się krok nie ruszyły."

Linie z Nazca

Zdezelowanym autobusem dotarłem do smętnej miejscowości Nazca na samym środku jednej z najsuchszych pustyń świata. Cel: zobaczyć słynne linie, które oglądane z góry układają się w misterne wzory.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij