Tybet - himalaje

Jak smakuje herbata z masłem jaka? Po co kręci się modlitewnymi młynkami? Czy to prawda, że mnisi zostają agentami chińskiego rządu? Skąd w buddyzmie wzięły się stwory i potwory?

Indie - Khajuraho

Duety, trójkąty, czworokąty. Z nogami na ścianie, na łóżku i na stojąco. A wszystko to w świątyni. W Indiach.

Bazylika narodzenia w Betlejem

- No zaraz ci przyłożę! Wynoś się! Nie macie prawa tego ruszać. Dwóch dorosłych facetów kłóciło się o świecznik. I nawet nie byłoby w tym nic dziwnego, tyle że obaj byli ortodoksyjnymi mnichami, a wszystko to działo się w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Susi Air

Żeby wsiąść do samolotu linii Susi Air, przy ważeniu bagażu trzeba też samemu wejść na wagę. Z drugiej strony małe rozmiary maszyn pozwoliły na to, że piloci tej linii latali z pomocą m.in. do ofiar tragicznego trzęsienia ziemi na Sulawesi.

Porto

Spacer po Porto to rozkosz dla oczu, uszu, nosa i podniebienia. Przynajmniej do czasu. Bo to drugie co do wielkości miasto Portugalii swoje uroki prezentuje czasami dość zaskakująco.

skarb średzki

Jak warte 100 mln dolarów klejnoty pięknej Blanki trafiły na śmietnik, doprowadziły do śmierci bogatego Żyda i pozbawiły stołków kilku prominentów. O największej aferze ostatnich lat PRL pisze Tomasz Bonek.

Tunele Cu Chi w Wietnamie

Jak osobliwe podejście do historii wymusiły między innymi amerykańskie hity filmowe, tłumaczy Andrzej Meller, korespondent wojenny, dziennikarz i podróżnik.

Gwatemala

Szukasz śladów starożytnych Majów? Uważaj! Szaman często jest przebierańcem. O dawnym państwie Indian opowiada podróżniczka Dorota Chojnowska.

Szaman

Stefanowi Czernieckiemu został krótki film z podróży. W chacie, na plastikowych krzesłach, siedzą dwie, może trzy osoby. Jedną widać wyraźniej. Krótki wąsik, naszyjnik z kośćmi, kolorowy wianek. Chyba z piór. To stary Indianin. Kiedy umrze, zniknie cała wioska.

Wielki Szlak Himalajski

A mimo to dwójce Polaków udało się go przejść. Bez wsparcia, kucharzy i tragarzy.

Sudan Południowy

Ktoś rzucił jak wyzwanie: Lubisz podróżować? Znajoma szuka pracownika. Piotr Horzela długo się nie zastanawiał. Kilka kilka tygodni później był już w Afryce. Po kilkudziesięciu - 150 kilometrów od frontu.

Kaukaz

Jej rosyjski jest naprawdę bardzo dobry. Jednak kiedy usłyszała w Dagestanie, że ktoś rozwiódł się z żoną tylko dlatego że nie umiała kłaść kafli, Stasia Budzisz-Cysewska szeroko otworzyła oczy. Myślała, że coś źle zrozumiała.

Kasia Biernacka

W Meksyku spędziła już ponad 10 lat, więc wie, jak można tam cokolwiek ugotować, co wyrośnie na porzuconych okruchach po obiedzie i jaka jest szansa na pobicie wyczekiwanego rekordu.

Mongolia

Jakub Czajkowski jeździł do Mongolii tyle razy, że mało co jest już go w stanie zdziwić.

Pieczona świnka morska

Nie wierzyłem własnym oczom. Długo gapiłem się w obraz wiszący w bocznej nawie, po prawej stronie ołtarza, w katedrze pod wezwaniem św. Dominka w peruwiańskim Cusco. To nie żart. Podczas ostatniej wieczerzy, na stole w wieczerniku znajdowała się upieczona świnka morska.

Tomasz Owsiany Madagaskar

Taki Madagaskar Tomasz Owsiany widział na własne oczy.

Wietnam

Za kilka dolarów rzucałem granatami, biegałem w podziemnych tunelach i uczyłem się sztuki kamuflażu w dżungli.

Malediwy

Śnieżnobiały piasek na plaży, kryształowo czysta woda, wspaniałe rafy koralowe, tropikalny klimat, luksusowe hotele, domy wprost na oceanie...

Tomasz Bonek w Egipcie, Memfis

Oto najnowsza książka redaktora naczelnego Wypraw Marzeń.

Świątynia w Abydos

To tu wszystko się zaczęło. Właśnie w tym miejscu pochowano pierwszych faraonów. A teraz...

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij