Algieria w 11 dni. Szlakiem starożytnych ruin

Algieria
Pixabay/jackmac34/CC0 Public Domain | Źródło: Pixabay

Szczegóły


  • Algieria
  • 11 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Rzymskie łaźnie w Hammam Salihine, starożytne miasto Timgad oraz dawne łaźnie tureckie. To nie wszystkie atrakcje, czekające na nas w tym miejscu.

Algier

Docieramy do stolicy kraju. Spędzimy tutaj dwie noce. Pierwszego dnia odwiedzimy Plac Męczennika, gdzie zobaczymy meczet z XVII wieku. Udamy się również na Plac Abd al-Kadira, czyli zmarłego w 1883 roku emira arabskiego i algierskiego przywódcy walk plemion z kolonizacją francuską. 

Algier - Tipasa - Algier

Czeka nas dziś całodzienna wycieczka wzdłuż Morza Śródziemnego na zachód od Algieru. Zwiedzanie obejmuje Tombeau de la Chrétienne (Mauzoleum Mauretanii), Cherchell (muzeum archeologiczne) oraz miasto Tipasa, w którym znajdują się ruiny starożytnego miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu pozostałości dawnych obwarowań, forum rzymskie, amfiteatr oraz szereg domów mieszkalnych, w których można oglądać unikalne mozaiki. Niedaleko miasta znajdziemy też kurhan z II wieku p.n.e., zwany Grobowcem Królów Numidyjskich. Obiad zjemy w dawnych łaźniach tureckich.

Algier - Annaba 

Dzisiaj zwiedzimy muzeum Bardo, Muzeum Starożytności i Sztuki Islamskiej, meczet, Muzeum Sztuki i Rękodzieła. Następnie kierujemy się na lotnisko w Algierze, skąd czeka nas przelot do Annaba, gdzie spędzimy kolejne dwie noce.

Annaba 

Tutaj zobaczymy Bazylikę św. Augustyna z XIX wieku i starożytną osadę Hippo Regius, w której znajduje się muzeum. W mieście trafimy też na zabytkowy meczet Said Abu Marwan, zbudowany w 1035 roku. Warto tu również zobaczyć kasbę (zespół obronny) i fragmenty murów miejskich. 

Annaba - okolice Tibissy

Dzisiaj czeka nas wizyta w miejscu narodzin św. Augustyna (Via Souk Ahras). Następnie udajemy się do miasta Tibissa, gdzie zobaczymy budowle rzymskie oraz bizantyjskie, między innymi: łuk Karakalli, świątynię Minerwy, ruiny bazyliki chrześcijańskiej oraz amfiteatru. Na uwagę zasługują też masywne mury miejskie.

Tibissa - Timgad - Lambaesis - Batna

Rozpoczynamy dzień od wizyty w Hammam Salihine (łaźnie rzymskie), a następnie kierujemy się do starożytnego miasta Timgad, gdzie zobaczymy kompleks ruin, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś zwiedzimy również rzymski garnizon w Lambaesis, a wieczorem udamy się do miasta Batna, gdzie spędzimy kolejne dwie noce.

Wikimedia/PhR61/CC 2.0 | Źródło: Wikipedia

Batna - Biskra - Thouda

Całodzienna wycieczka na południe. Będziemy oglądać masyw górski Dżabal al-Aurus i dotrzemy do miasta Biskra, zwanego "Bramami Sahary". Zobaczymy tutaj meczet i grobowiec Sidi Okba, a lunch zjemy w palmowym gaju Adel Nabil. Czeka nas jeszcze wizyta w opuszczonej osadzie Thouda oraz w wąwozie Tighanimine.

Tiddis - Konstantyna

Dzisiaj zobaczymy Medracen, numidyjski królewski grobowiec i starożytne miasto rzymskie Tiddis, w którym warto udać się pod monumentalną bramę i chrzcielnicę. Po tych atrakcjach czeka nas przejazd na nocleg do miejscowości Konstantyna.

Konstantyna - Setif

W trzecim co do wielkości mieście w północno-wschodniej Algierii warto zobaczyć muzeum, wiszący most oraz pałac Ahmed Bey. Na noc udajemy się do miasta Setif, gdzie warto wstąpić do muzeum archeologicznego.

Setif - Dżamila - Beni Fouda - Setif - Algier

Dzisiaj zwiedzimy stanowisko archeologiczne Dżamila, gdzie znajdują się jedne z najlepiej zachowanych ruin rzymskiego miasta w Afryce Północnej. Wykopaliska odkryły pozostałości forum, amfiteatru, term, łuku triumfalnego oraz świątyń i domów mieszkalnych z licznymi mozaikami. Następnie ruszymy do miasta Béni Fouda (na starej granicy, przebiegającej między królestwem Numidia i Mauretanią). Wracamy do Setif, skąd samolotem polecimy do Algieru. 

Algier

Ostatniego dnia zobaczymy Pomnik Poległych oraz Musée des Beaux Arts (muzeum sztuk pięknych). Jeśli czas pozwoli, możemy kupić kilka pamiątek. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij