Angola w 11 dni. Poznaj kulturę afrykańskich plemion

Himba
Flickr/salymfayad/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Angola
  • 11 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Porzucone czołgi, kobiety, noszące na głowach mieszankę ziół i... gnoju oraz cudowna figura Chrystusa - to wszystko zobaczysz na własne oczy podczas tej wyprawy. 

Luanda

Wyprawę po Angoli rozpocznij od stolicy kraju – Luandy. Zobacz charakterystyczną zabudowę miasta, o kilkukondygnacyjnej strukturze, która pochodzi jeszcze z czasów kolonialnych. Odwiedź też gwarne centrum oraz tutejsze muzea (historii naturalnej oraz antropologiczne).

Lubango

Przedostań się samolotem na południe Angoli do miasta Lubango. W tym miejscu znajduje się figura Chrystusa, która według mieszkańców, chroni ich przed niebezpieczeństwami. Przejdź się po tutejszych uliczkach i odkrywaj ślady kolonializmu.

Virei

Tym razem wybierz się w pustynne rejony Angoli. Virei to główna siedziba ludu Mucubal. Plemię to charakteryzuje się półkoczowniczym trybem życia. Poznasz tu wiele ciekawych zwyczajów tubylców – m.in. charakterystyczny sposób ostrzenia... zębów!

Tchitundo-Hulu

Po długiej podróży przez lasy oraz otwarte równiny dotrzesz do Tchitundo-Hulu. Wzgórze to jest miejscem, którym znajduje się unikatowa kolekcja dzieł prehistorycznej sztuki ludów Angoli. Szacuje się, że niektóre malowidła mogą liczyć nawet 20 tysięcy lat! Następnie udaj się do pustynnej oazy Pedivy.

Foz do Cunene

Dziś udaj się do Foz do Cunene – miejsca, gdzie rzeka Kunene pływa do Oceanu Atlantyckiego. Tutejsze widoki zapierają dech w piesiach! 

Park Narodowy Iona

Dziś zajrzyj do Parku Narodowego Iona. Znajdujący się u brzegu Atlantyku rezerwat jest rajem dla wielu gatunków dzikich zwierząt (zobaczysz tu m.in. strusie, oraz zebry). Warto pamiętać, że liczebność niektórych z nich znacząco zmniejszyła się w czasie trwania angolskiej wojny domowej (1975-2002).

Oncocua

Dzisiaj odwiedź niewielką Oncocuę. Miasto to zamieszkują aż trzy grupy etniczne – Muchimba, Mucawana oraz Mutua. Spędź ten dzień na zwiedzaniu ich osad i poznawaniu ich kultury. Spory szok mogą wywołać fryzury kobiet z ostatniego z wymienionych plemion. Włosy pokryte są bowiem mieszanką tłuszczu, ziół oraz... gnoju. 

Hangumbe

Hangumbe to miasto, w którym natknąć się można na dwie kolejne grupy etniczne – Himba oraz Mudimba. Aby do nich dotrzeć, musisz przeprawić się przez gęsty busz. Podobnie jak poprzedniego dnia, odwiedź tradycyjne angolskie osady i poznaj bogatą kulturę tutejszych plemion. Podziwiaj m.in. kolorową i ręcznie wyrabianą biżuterię. 

Otchinjau​ – Cahama – Chiangue

Dziś podróż zacznij do Otchinjau. Zobaczysz tam urokliwy, tętniący życiem rynek, który kontrastuje z dziką przyrodą, która porasta niemal całą miejscowość. Następnie udaj się następnie do Cahamy, gdzie ujrzysz czołgi i inne militarne pozostałości po wojnie domowej. Dzień zakończ w miejscowości Chiangue. Z pewnością twoją uwagę przykują tutejsze kobiety – przedstawicielki plemiona Mugambue. Ich charakterystycznym elementem ubioru są bowiem grube i niezwykle zdobne naszyjniki.

Chibia

Tym razem zatrzymaj się w mieście Chibia. Znajdziesz w nim wiele pozostałości po czasach kolonialnych (głównie budynki). Warto również poznać przedstawicieli ludu Muila, znanych z ekstrawaganckich dekoracji swojego ciała - kobiety chociażby słyną z noszenia grubych, kolorowych naszyjników oraz barwnych ozdób na głowach. 

Lubango – Luanda

Ostatniego dnia udaj się najpierw do Lubango, a następnie do Luandy i przejdź po raz ostatni tamtejszymi uliczkami. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij