Arabia Saudyjska w 12 dni. Starożytne miasteczka i nowoczesne metropolie

Arabia Saudyjska
Wikipedia/Jon Rawlinson/CC BY 2.o | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Arabia Saudyjska
  • 12 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Przemierzysz uliczki założonej ponad 2000 lat temu Dżuddy,  złożysz wizytę w górskiej wiosce zamieszkiwanej w przeszłości przez „ludzi kwiatów” i zobaczysz ozdobne karuzele. 

Dżudda

Wyprawę po Arabii Saudyjskiej rozpocznij od przybycia do Dżuddy. To drugie pod względem wielkości miasto w kraju, a także główny ośrodek miejski po jego zachodniej stronie. Zaraz po zakwaterowaniu w hotelu udaj się na krótką wycieczkę. Twoją uwagę z pewnością przykują charakterystyczne rzeźby i instalacje, które zdobią m.in. tutejsze ronda. Na pewno nie umkną ci też liczne meczety. Najwspanialsze z nich to: Meczet Al-Shafei, Al-Mimar oraz Uthmana Bin Affana.

Dżudda

Dziś kontynuuj zwiedzanie Dżuddy. Z samego rana udaj się na przechadzkę po starym mieście (Al-Balad) i ponownie podziwiaj tutejsze meczety. Zwróć także uwagę na mieszczące się tu wykopaliska, będące głównym powodem złożenia wniosku o wpisanie Al-Balad na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Następnie odwiedź Muzeum Abdul Raouf Khalil, poświęcone historii miasta oraz cywilizacji arabskiej. Warto także zatrzymać się w centrum nauki Jeddah Science Oasis oraz przy Fontannie Króla Fahda, która jest najwyższą tego typu budowlą na świecie.

Dżudda - Abha

Opuść malowniczą Dżuddę i skieruj się do miejscowości Abha. Wejdź na tutejszy targ, gdzie będziesz mógł kupić charakterystyczne arabskie kosze. Oprócz tego odwiedź pałac Shada oraz lokalną galerię sztuki. W restauracji spróbuj różnych tradycyjnych przysmaków – zamów np. falafele, murtabak, shawarmę.

Abha

Kontynuuj zwiedzanie Abhy i jej najbliższej okolicy. Sporą atrakcją jest położona około 7 kilometrów od centrum góra Souda (około 2500 metrów n.p.m.). W pobliżu wzniesienia znajdują się wioski, które wiele lat temu zamieszkiwały plemiona nazywane „ludźmi kwiatów”. Ich członkowie ozdabiali się bowiem ziołami oraz świeżymi kwiatami. Mieszkańcy wioski z pewnością opowiedzą ci o swojej historii. Nauczą cię także robić wyjątkowe wianki, a także zdradzą, jakimi roślinami leczyć niektóre dolegliwości.

Abha - Medyna – Al-Ula

Z Abhy wyleć samolotem do Medyny. Następnie skieruj się do miasta Al-Ula. To niewielka miejscowość oraz oaza w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Znajdziesz tu zachowaną w świetnym stanie architekturę starego miasta. Tutejsze budynki pozwolą ci poczuć niezwykłą atmosferę regionu Bliskiego Wschodu. Nieopodal Al-Uli znajduje się również warte zobaczenia starożytne miasteczko Nabataean Mada’in Salih.

Wikipedia/Amru Essam/CC BY 2.0

Al-Ula

Raz jeszcze udaj się na spacer po starym mieście Al-Uli. Podziwiaj wspaniałe budowle wzniesione z błotnych cegieł oraz kamieni. Zajrzyj także do niewielkiego muzeum, w którym dowiesz się więcej o historii tego miejsca. Warto również zwrócić uwagę na tutejszy dworzec kolejowy. Pierwotnie stanowił on ważny punkt dla pielgrzymów podróżujących z Damaszaku do Medyny. W czasie I wojny światowej uległ on jednak poważnemu zniszczeniu.

Następnie udaj się z krótką wizytą do miasta Madain Saleh. Największą atrakcją tego miejsca są monumentalne grobowce z czasów cywilizacji nabatejskiej, które zostały wpisane w roku 2008 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Al-Ula – Sakaka

Siódmego dnia pobytu w Arabii Saudyjskiej wyrusz do miasta Sakaka. Z pewnością musisz zobaczyć tutejszą cytadelę Kasr Za’abil, pochodzącą z XIX wieku. Warto również zwiedzić ruiny małego zamku Kalat at-Tuwajr, znajdujące się ponad 6 kilometrów na zachód od Sakaki.

Sakaka – Ha’ail

Dzień rozpocznij od zwiedzenia fortu w Sakace, który został wybudowany w VII wieku p.n.e. Warto także odwiedzić tutejszy meczet Al Jandal Domat. Zatrzymaj się następnie w miasteczku Ha’ail. W nim również znajdziesz wiele interesujących zabytków – m.in. muzeum, Pałac Aja, fort Arifif, Pałac Barzan oraz rozmieszczone w całym mieście ozdobne karuzele.

Ha’ail – Rijad

Dziś odwiedź koniecznie fort Qishlah, położony w centrum Ha’ail. To największa twierdza w mieście, wybudowana z błotnych cegieł. Niedawno została całkowicie odrestaurowana. Następnie skieruj się do stolicy kraju – Rijadu.

Rijad

Od samego rana zwiedzaj wspaniały Rijad. Stolica Arabii Saudyjskiej to najpiękniejsze miasto tego kraju! Co warto tu zobaczyć? Z pewnością fort Masmak, Meczet Mohda bin Abdula Wahaba, Muzeum Narodowe, Pałac Murabba oraz bogatą dzielnicę King Bdullah Financial. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij