Ayutthaya w 3 dni. Spacerem wśród zachwycających ruin

Ayuthayia
Flickr/Russ Bowling/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Tajlandia
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Leżące posągi Buddy, potężny park rozrywki i ruiny XIV-wiecznych pałaców - to tylko niektóre z atrakcji starożytnej stolicy Tajlandii.

Przyjazd do Ayutthayi

Zaraz po przyjeździe wybierz się do Świątyni Leżącego Buddy, w której znajduje się wielki, charakterystyczny posąg tego założyciela jednej z największych religii na świecie. Po drodze koniecznie zwróć uwagę na lokalne bazarki, w których będziesz mógł kupić wyroby ze srebra, z których słynie Ayutthaya. Następnie udaj się do Wat Mahathat, czyli do pozostałości po dawnym buddyjskim kompleksie świątynnym.

Nie ma jednak wątpliwości, że największa atrakcją turystyczną są ruiny pałaców, które powstały w XIV wieku. Okres świetności tych zabudowań przypadł na dwa stulecia później. To właśnie wtedy Ayutthaya była tętniącym życiem miastem, które zamieszkiwało blisko milion osób. Z czasem miejscowość się wyludniała i stopniowo zaczęła popadać w ruinę. Choć dziś stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Tajlandii, w niektórych miejscach wciąż widoczne są efekty powolnego upadku wielkiej potęgi miasta. Za przykład mogą właśnie posłużyć wspomniane ruiny z gigantycznymi posągami Buddy i kamiennymi iglicami. Budynki te jednak mają w sobie coś urzekającego i działającego na wyobraźnię.

Co Panan Choeng, Park Historyczny oraz Wat Phra Sri Sanphet

Drugi dzień rozpocznij od wizyty w Co Panan Choeng. Ta buddyjska świątynia stanowi część Parku Historycznego, który zwiedzisz dokładnie nieco później. Sam budynek Co Panan Choeng powstał w XII wieku. Znajduje się w nim złoty wizerunek Buddy, uznawanego przez miejscowych za... patrona marynarzy. Co ciekawe, w XV wieku kompleks odwiedził chiński admirał muzułmański Zheng He, który ofiarował świątyni kilka bardzo cennych darów. Turyści zmierzający do Co Panan Cheong powinni pamiętać o odpowiednim stroju, zakrywającym nogi oraz ramiona.

Z kolei Park Historyczny w Ayutthayi to miejsce, w którym będziesz mógł podziwiać budynki, pamiętające XIV wiek, czyli początki istnienia całej miejscowości. To dzięki nim Ayutthaya znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Dziś zobacz też Wat Yai Chai Mang Khon. Ta zabytkowa świątynia jest jedną z największych atrakcji Ayutthayi. Obiekt powstał w XIV wieku za czasów panowania Ramathibodiego I. Tu również zobaczysz posąg leżącego Buddy, który na co dzień... przykryty jest żółtą plandeką.

Na koniec dnia udaj się do Wat Phra Sri Sanphet – swego czasu największej świątyni w mieście. Budynek ma trzy wieże typu chedi, które jako jedyne w całym kompleksie przetrwały atak birmański z XVIII wieku.

Wyjazd z Ayutthayi

Tuż przed opuszczeniem dawnej stolicy Tajlandii odpocznij w parku rozrywki, czyli w Dreamworld. Możesz tu skorzystać z przejażdżki kolejką górską lub z parku liniowego. Po kilkugodzinnej zabawie z czystym sumieniem można wyruszyć z miasta w dalszą podróż. Z Ayuthayii bardzo łatwo dostać się np. do Bangkoku, oddalonego o około 100 kilometrów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij