Azerbejdżan w 8 dni. Nowoczesne metropolie, płonące skały i wulkany błotne

Azerbejdżan Baku
Flickr/Niyaz Bakılı/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Azerbejdżan
  • 8 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Odkryj wszystkie zabytki pięknego Baku, zobacz na własne oczy błotne wulkany w Gobustan oraz weź udział w krótkim rejsie po Morzu Kaspijskim.  

Baku

Wyprawę po Azerbejdżanie rozpoczynamy od przybycia do stolicy kraju – Baku. Pierwszy dzień podróży spędź na spokojnym zwiedzeniu najbardziej charakterystycznych miejsc miasta. Warto zobaczyć tu m.in. meczet Taza Pir, ormiańską cerkiew z XVIII wieku oraz Świątynię Ognia Ateszgah.

Baku - Yanar Dag

Dziś kontynuuj zwiedzanie Baku. Obowiązkowo udaj się do Starego Miasta Iczeri-Szeher. Zobaczysz tam m.in. monumentalną Basztę Dziewiczą z XII wieku, Meczet Muhammada z 1078 roku, Meczet Piątkowy oraz Pałac szachów Szyrwanu. Następnie skieruj się na Półwysep Apszeroński, a dokładnie na płonące wzgórza Yanar Dag. Będziesz mieć okazję podziwiać tu jedyne w swoim rodzaju płonące skały! Ogień pojawia się w tym miejscu bez względu na warunki pogodowe za sprawą ulatniających się przez szczeliny gazów (etanu oraz propanu), które następnie ulegają samozapłonowi.

Baku – Marazy - Szemachy - Lahij - Qabala

Z Baku wyrusz do miejscowości Qabala (Qəbələ). Po drodze wstąp do mauzoleum Diri Baba w Marazie oraz mauzoleum Yeddi Gumbaz w miasteczku Szemachy. Następnie kontynuuj podróż przepięknymi górskimi drogami, aż wreszcie dotrzesz do miejscowości Lahij, gdzie znajduje się historyczny park etnograficzny. Można w nim zobaczyć wytwory tutejszych mieszkańców – np. tkaniny oraz tradycyjne dywany. Na noc udaj się do miasteczka Qabala. 

Qabala - Sheki

Z samego rana udaj się do miasta Sheki. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Azerbejdżanie. W przeszłości przez tę miejscowość przechodził ważny kaukaski szlak handlowy. W Sheki warto zobaczyć m.in. wspaniały pałac Khana, wybudowany w 1762 roku. Co ciekawe, do wzniesienia tej budowli nie użyto ani jednego gwoździa! Oprócz tego w mieście aż roi się od zabytkowych meczetów.

Sheki - Kish – Gandża – Naftalan

Piąty dzień pobytu w Azerbejdżanie rozpocznij od krótkiej wycieczki do miasteczka Kish, gdzie znajduje się zabytkowy albański kościół. Następnie udaj się do Gandży – drugiego pod względem wielkości miasta w kraju. Zobacz tutejszy bazar, na którym zaopatrzysz się w różne pamiątki (np. ozdobne kolorowe szale), XVII-wieczny meczet szacha Abbasa oraz „butelkowy dom”, czyli budynek, który niemal w całości został wybudowany z 50 tysięcy butelek! Najbliższą noc spędź natomiast w mieście Naftalan.

Naftalan – Gobustan – Baku

Dziś z samego rana skorzystaj z olejowej kąpieli w Naftalanie. W przeszłości w ten sposób leczono tu m.in. reumatyzm i łuszczycę. Następnie odwiedź Park Narodowy Gobustan, w którym można oglądać wyryte w skałach rysunki. Według historyków, mogły one powstać nawet 40 tysięcy lat temu! Przedstawiają one głównie sceny bitewne oraz tańce obrzędowe. W Gobustan znajdziesz także słynne błotne wulkany. Po dniu pełnym wrażeń wróć do Baku.

Baku

W Baku zobacz wszystkie zabytki, których nie zdążyłeś odwiedzić na początku swojego pobytu w Azerbejdżanie. Udaj się np. do Muzeum Historii i poznaj burzliwe losy kształtowania się tego państwa. Siedziba muzeum znajduje się w dawnej rezydencji Zeynalabdina Tagijewa, którą projektował polski architekt Józef Gosławski. Możesz również odbyć krótki rejs po malowniczym Morzu Kaspijskim.

Baku

Przyszedł czas na pożegnanie się z Azerbejdżanem. Przed odlotem po raz ostatni udaj się na spacer po ulicach tego miasta. Możesz również kupić kilka pamiątek, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij