Bhaktapur w 3 dni. Niezwykłe świątynie w odbudowywanym mieście

Nepal
Flickr/Juan Antonio F. Segal/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Nepal
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Bhaktapur to nepalskie miasto, które w 2015 roku nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi, doszczętnie niszcząc wiele zabytków. Część z nich na szczęście ocalała, niektóre już zostały odbudowane. Warto więc na własne oczy zobaczyć Pałac 55 okien, świątynię ukrytą w lesie oraz klasztor, w którym karmi się... szczury!

Przyjazd do Bhaktapur

Zwiedzanie Bhaktapur rozpocznij od wizyty w zabytkowej świątyni Changu Narayan. To jeden z najstarszych obiektów sakralnych, znajdujących się w Nepalu, wzniesiony jeszcze za czasów panowania starożytnego klanu Licchavi ku czci boga Wisznu. Zwiedź wnętrze świątyni, a następnie udaj się na krótki spacer po otaczającym ją lesie.

Z Changu Narayan skieruj się do powstałego w XV wieku Pałacu 55 okien. Budynek ten jest prawdziwą wizytówką miasta. Jak wskazuje jego nazwa – jego charakterystyczną cechą są liczne otwory ścienne. Każde z 55 okien jest bogato zdobione.

Wieczorem udaj się na pobliski rynek ceramiki. Lokalni garncarze wystawiają na nim swoje rękodzieła. Ich naczynia będą doskonałą pamiątką lub prezentem. 

Muzeum Patan, Złota Świątynia i Patan Durbar

Z samego rana odwiedź Muzeum Patan. W nim będziesz mieć okazję zobaczyć wiele zabytków związanych z bogatą historią Nepalu. Nie brakuje tu również różnego rodzaju wyrobów rękodzielniczych.

Dziś udaj się także do Złotej Świątyni Hiranya Warna Mahavihar. Ten trzykondygnacyjny klasztor słynie z ozdób wykonanych z wysokiej jakości brązu oraz srebra. Znajdziesz tu m.in. wyjątkowe posągi Buddy. Zwróć uwagę także na modlących się wiernych oraz specjalne miejsce, gdzie znajduje się pożywienie dla… szczurów!

Po południu odwiedź Patan Durbar. Ulokowany w centrum miasta plac był jeszcze do niedawna jednym z ważniejszych miejsc w mieście Bhaktapur. Jednak trzęsienie ziemi, które nawiedziło Nepal w 2015 roku, niemal doszczętnie go zniszczyło, podobnie jak pięć znajdujących się przy nim świątyń. Na szczęście część placu została odrestaurowana.

Wyjazd z Bhaktapur

Zanim wyruszysz w dalszą drogę, zobacz kilka innych, interesujących atrakcji. Pierwszą z nich jest drewniana świątynia Dattatreya. Każdego roku obiekt przyciąga tysiące turystów z całego świata. Zwróć uwagę na zdobienia budynku, przedstawiające m.in. miłosne sceny.

Kolejną świątynią wartą zobaczenia jest Nyatapola, zbudowana w 1702 roku i zachwycająca monumentalnością. Wejdź po schodach strzeżonych przez ośmiu kamiennych strażników i podziwiaj wyjątkową architekturę obiektu. Niestety, nie ma możliwości zajrzenia do środka budynku. Dla mieszkańców Bhaktapur Nyatapola ma obecnie wyjątkowe znaczenie, ponieważ jako jedna z nielicznych świątyń w okolicy przetrwała trzęsienie ziemi.

Dziś również udaj się na plac Taumadhi, gdzie będziesz mógł zobaczyć charakterystyczne drewniane budynki, które wzniesiono w XVIII wieku. Na sam koniec polecamy zajrzeć do klasztoru Thrangu Tashi, gdzie można dowiedzieć się nieco na temat buddyjskiej filozofii życia, a także zobaczyć na własne oczy kilka tradycyjnych rytuałów religijnych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij