Białoruś w 10 dni. Śladami stalinizmu i prawosławia

Mińsk
Flickr/Un Bolshakov/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Białoruś
  • 10 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Wejdź do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, spróbuj lokalnych potraw, takich jak maczanka lub babka kartoflana oraz zwiedź najpiękniejsze cerkwie regionu. 

Mińsk

Podróż po Białorusi rozpocznij od przybycia do Mińska. Po zakwaterowaniu w hotelu wyrusz na spacer po stolicy kraju. Miasto znane jest z licznych świątyń. Na samym początku warto zobaczyć m.in. Kościół św. Józefa i klasztor Bernardynów, Cerkiew św. Marii Magdaleny, Synagogę Kitajewską oraz Kościół katolicki pod wezwaniem św. Szymona i św. Heleny.

Mińsk

Z samego rana wybierz się na dalsze zwiedzanie Mińska. Spacerując zobaczysz tutaj wiele budynków reprezentujących architektoniczny styl typowy dla czasów stalinizmu. Koniecznie odwiedź słynny Plac Wolności i zatrzymaj się na chwilę pod pomnikiem dedykowanym poległym żołnierzom w trakcie sowieckiej agresji na Afganistan. Warto też udać się na zwiedzanie Pałacu Wańkowiczów w Ślepiance Wielkiej. Możesz także kontynuować zwiedzanie tutejszych świątyń.

Mińsk - Witebsk

Opuść malowniczy Mińsk i skieruj się do miasta Witebsk. Najbardziej znanymi zabytkami są tutaj ratusz, Kościół św. Barbary, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Pałac Gubernatora oraz Cerkiew Bazylianów pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzisna

W tym niewielkim miasteczku odpoczniesz na chwilę od miejskiego zgiełku. Zobaczysz także, jak wygląda życie na białoruskiej wsi. Dzisna ma do zaoferowania również kilka atrakcji – np. pozostałości wałów otaczających niegdyś zamek króla Stefana Batorego na rzecznej wyspie oraz Kościół katolicki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP z 1773 roku.

Połock

Dziś do Połocka, by zobaczyć m.in. Cerkiew Przemienienia Pańskiego, Sobór św. Zofii, dom cara Piotra I, w którym znajduje się obecnie Muzeum Starego Połocka oraz wyjątkowy Monaster Przemienienia Pańskiego i św. Eufrozyny Połockiej.

Mir - Brześć

Czas wyruszyć w kierunku Brześcia. Po drodze zatrzymaj się jednak w Mirze, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych europejskich zamków. Wybudowany został on w XVI wieku i początkowo należał do starosty Jerzego Ilinicza. Od roku 2000 budowla znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wieczorem dotrzesz do Brześcia. 

Brześć

Brześć to miejscowość leżąca niedaleko granicy z Polską. W przeszłości miasto to należało do naszego kraju. Do dziś można znaleźć tu budynki, które przypominają o tych czasach (np. budynek administracji lub wybudowany w 1926 roku Bank Polski). Udaj się na krótki spacer po deptaku, zobacz pamiątkowy kamień upamiętniający pierwsze wzmianki o Brześciu oraz odwiedź dawną twierdzę oraz Muzeum Techniki Kolejowej.

Puszcza Białowieska

Dziś odwiedź białoruską część Puszczy Białowieskiej – jednego z najwspanialszych rezerwatów przyrody w Europie. Prawdziwą wizytówką tego miejsca są żyjące w nim zwierzęta – łosie, wilki, lisy oraz żubry.

Nieśwież - Mińsk

Z samego rana wybierz się na zwiedzanie Nieświeża. Koniecznie zobacz jedyny w swoim rodzaju Pałac Radziwiłłów. Oprócz tego warto tu również zobaczyć: Bramę Słucką, Kościół Bożego Ciała, zabytkowy ratusz z halami targowymi oraz wybudowaną w XVI wieku dzwonnicę. Wieczorem wróć do Mińska.

Mińsk

Tuż przed opuszczeniem Białorusi po raz ostatni udaj się na spacer po Mińsku. Wstąp do jednej z restauracji i skosztuj jakiegoś regionalnego specjału (np. białoruskiego chleba, tradycyjnego barszczu, babki kartoflanej lub klasycznej maczanki).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij