Bośnia i Hercegowina w 7 dni. Poczuj klimat Bałkanów

Bośnia i Hercegowina
Pixabay/Neva79/CC0 Public Domain | Źródło: Pixabay

Szczegóły


  • Bośnia i Hercegowina
  • 7 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Przejdziemy się tunelami pod miastem, zobaczymy imponujące meczety i XV-wieczny klasztor derwiszów.

Sarajewo

Pierwszy dzień to przylot do Sarajewa, czyli stolicy Bośni i Hercegowiny. Po zakwaterowaniu w hotelu możemy wyjść na zwiedzanie tego dotkniętego wojną miasta. Obowiązkowym punktem programu jest Most Łaciński na rzece Miljacka. Na jego północnej części doszło do zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. Miało to miejsce 28 czerwca 1914 roku i zostało uznane za bezpośrednią przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej. Noc spędzamy w hotelu w Sarajewie.

Travnik - Sarajewo

Po śniadaniu w hotelu przejazd do miejscowości Travnik, oddalonej 45 km od Sarajewa. Odwiedzimy tutaj meczet Sulejmanije, czyli Kolorowy meczet z XVI wieku, który zdobią piękne freski z motywami winnej latorośli. W mieście znajdują się również ruiny twierdzy, której jedna z wież została odbudowana i zaadaptowana na muzeum. Warto tam wstąpić i zobaczyć m.in. zdjęcia starego Travnika. Po zwiedzaniu zjemy obiad w lokalnej restauracji i wrócimy na nocleg do Sarajewa.

Sarajewo

Dzisiaj czeka nas podróż do pięknego i zielonego parku Vrelo Bosne, w którym swoje źródła ma rzeka Bosna. Znajdują się one na wysokości 560 m n.p.m., na zboczach masywu Igman i dosyć szybko przeistaczają w szeroką rzekę. Sam park to doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks. Znajduje się tutaj wiele ścieżek, mostków i zacisznych miejsc. Jeśli zgłodniejemy, na terenie parku możemy wstąpić też do jednej z wielu restauracji lub kawiarni.

Koniecznie warto zejść również do podziemi, odwiedzając muzeum-tunel pod lotniskiem w Sarajewie. Został on zbudowany podczas oblężenia miasta, łącząc odcięte od świata tereny z tymi, które Serbom nie udało się opanować. Cała konstrukcja miała około 800 m długości i 1,5 m wysokości. Według szacunków, przez tunel mógł przejść nawet milion osób!

Po muzeum czeka nas wizyta w Baščaršija, czyli na głównym bazarze miejskim w Sarajewie, który znajdziemy w starej części miasta. W pobliżu znajduje się zabytkowy meczet Gazi Husrev-bega, zaliczany do najbardziej imponujących obiektów muzułmańskiej architektury sakralnej na Bałkanach. Na skraju zabytkowej starówki warto zobaczyć też piękny ratusz - zabytkową siedzibę władz miejskich Sarajewa. Na koniec dnia wizyta w Muzeum Narodowym. 

Wikimedia/Creative Commons Attribution 3.0 Unported | Źródło: Wikipedia

Sarajewo - Mostar - Blagaj - Pocitelj - Jablanica - Sarajewo

Po śniadaniu w hotelu wyjeżdżamy do Mostaru, stolicy Hercegowiny. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj XVI-wieczny kamienny Stary Most, wybudowany w 1566 roku. Zwiedzimy również meczet Karađozbegova džamija oraz muzeum narodowe Muslibegovic Mouse. Następnie jedziemy do małej miejscowości pod Mostarem, zwanej Blagaj, która słynie z XV-wiecznego klasztoru derwiszów.

Znajduje się tutaj również źródło rzeki Buna, kamienny most Karadoz-bega wybudowany w 1570 roku, a nieco dalej ruiny tureckiej łaźni (Karadoz-beg Hamam) z końcówki XVI wieku. Kolejny punkt programu naszej wycieczki to miasto Pocitelj, które znajduje się około 30 kilometrów na południe od Mostaru. Warto tutaj zobaczyć pozostałości tureckiej twierdzy, wieżę zegarową oraz meczet Hadži-Alija z XVI wieku. Po obejrzeniu wszystkich atrakcji wracamy na nocleg do Sarajewa, zatrzymując się po drodze w Jablanicy, gdzie zwiedzamy Muzeum II wojny światowej.

Bjelašnica - Igman

Dzisiaj trochę wspinaczki, ponieważ ruszamy na górę Bjelašnica, czyli na najwyższy szczyt masywu o tej samej nazwie, znajdujący się w Górach Dynarskich. Szlakami możemy przejść na równie atrakcyjny masyw Igman. Po całym dniu na szlaku, wracamy do Sarajewa na noc.

Sarajewo

Odpoczynek po wczorajszej górskiej wycieczce. Robimy zakupy i spacerujemy po mieście.

Sarajewo

Po śniadaniu wymeldowanie, przejazd na lotnisko i powrót do domu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij