Burkina Faso w 9 dni. Śladami rdzennych plemion

Burkina Faso
Pixabay/africa12/CC0 Public Domain | Źródło: Pixabay

Szczegóły


  • Burkina Faso
  • 9 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczymy kolekcję masek afrykańskich i wsie słynące z kolorowych domów oraz zajrzymy do osad, zamieszkiwanych przez dzikie plemiona. 

Wagadugu

Przyjazd do tętniącej życiem stolicy Burkina Faso. Zakwaterowanie w hotelu i krótkie zwiedzanie. Zwiedzimy dziś Muzeum Narodowe i Maison du Peuple, gdzie znajduje się kolekcja masek afrykańskich. Warto również zobaczyć Pomnik Męczenników oraz Katedrę Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia.

Wagadugu - Region Kassena

Rano warto udać się na przedmieścia stolicy kraju, gdzie żyje wielu rzemieślników. Będzie można zobaczyć ich przy pracy. Po południu udajemy się do regionu zamieszkałego przez grupę etniczną Kassena (150 km, około 3 godziny). Zatrzymujemy się w mieście Pô, czyli w stolicy prowincji Nahouri.

Pô - Leo

Ruszamy z miasta Pô do miejscowości Leo (190 km, około 4 godzin), mijając po drodze wsie zamieszkiwane przez ludność Kassena, słynące z przepięknie malowanych domów. Wznoszeniem tych budynków zajmują się jedynie mężczyźni, jednak to kobiety dekorują ściany barwnymi freskami. 

Okolice miasta Gaoua

Dziś udamy się do miasta Gaoua (250 km od Leo, około 5 godzin jazdy). Podróżujemy przez tereny zamieszkane przez ludność Dagarti, której kultura jest silnie powiązana ze światem duchów, reprezentowanych przez fetysze. Zobaczymy tutaj świątynie i umocnione domy.

Po południu odwiedzamy również wioski ludu Lobi. To nieśmiałe i skryte plemię, lecz jeśli skorzystamy z pomocy przewodnika jest szansa, że uda się nam wejść do ich domów. Mężczyźni nadal chodzą uzbrojeni w łuk i strzały, a w dolnych wargach kobiet można zobaczyć małą, ozdobną płytkę. 

Okolice miasta Gaoua

Rozpoczynamy dzień od zwiedzania Gaoua i okolic, w tym tajemniczych ruin wioski Loropeni, wpisanych na listę UNESCO. Po drodze do osady Obire, słynącej z grobów dawnych królów, możemy napotkać społeczność poszukiwaczy złota. W Obire żyje dynastia Gan i jeśli będziemy mieli szczęście, spotkamy się nawet z jej przywódcą. Tutejsi ludzie żyją w grupach poligamicznych i budują swoje schronienia wokół dużego dziedzińca. Mężczyźni żyją w prostokątnych szałasach, a kobiety - w okrągłych. Na noc udajemy się do miejscowości Banfora. 

Banfora

Dziś czeka nas zwiedzanie Banfory i okolic. Przez miasto przebiega jedyna w Burkina Faso linia kolejowa, lecz nie ona jest najważniejszym celem turystów. Ci odwiedzają to miejsce głównie ze względu na pobliskie atrakcje przyrodnicze: Wodospady Karfiguéla, jezioro Tengréla i formacje skalne Dômes de Fabedougou.

Bobo Dioulasso

Kontynuujemy podróż, udając się tym razem do miasta Bobo Dioulasso. Dystans na dzisiaj to 150 kilometrów, które zrobimy w około 3 godziny. Po przyjeździe warto się zrelaksować i udać na przykład na obiad w mieście.

Bobo Dioulasso

Dziś oglądamy najważniejsze zabytki miasta. Wizytówką Bobo Dioulasso jest okazały Wielki Meczet. Zachodzimy również na targowisko Grand Marché oraz do niewielkiego muzeum Musée Provincial du Houёt.

Bobo Dioulasso - Wagadugu

Dziś ruszamy do Wagadugu, skąd opuścimy Burkina Faso. Po drodze czeka nas jednak jeszcze jedna atrakcja. Zatrzymamy się w małej wiosce, słynącej z tancerzy w maskach Bobo-Bwa. Mierzące więcej niż dwa metry płaskie maski są zdobione białymi, czarnymi i czerwonymi wzorami geometrycznymi. To najbardziej spektakularne i niezwykłe maski w całym Burkina Faso!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij